Jak z głową podlewać ogród?

Marek Szydełko
26.06.2023

Każdy właściciel przydomowego ogrodu wie, jak czasochłonne potrafi być podlewanie roślin. Nie da się tego uniknąć w okresie lata, kiedy to często pojawiają się wysokie temperatury i towarzyszące im susze. W naszym poradniku podpowiadamy, jak z głową podlewać ogród.

Trawnik

Podlewanie trawnika generuje największe zużycie wody. Jest to jednak konieczne, jeśli chcemy cieszyć się zieloną murawą przed domem. Tutaj zdecydowanie najkorzystniej będzie zainwestować w system automatycznego podlewania.

Trawnik w okresach suszy i upałów należy podlewać dwa razy na dobę, najlepiej późnym wieczorem lub w nocy oraz nad ranem. Nie robimy tego w ciągu dnia, ponieważ większość wody odparuje zanim trafi do korzeni trawy.

Drzewa i krzewy

Dojrzałe, wieloletnie drzewa i krzewy nie wymagają częstego podlewania. Ich system korzeniowy sięga głęboko pod ziemię, gdzie gleba długo utrzymuje wysoki poziom wilgotności. Podlewanie może być jednak konieczne, jeśli przez 2-3 tygodnie nie pojawi się deszcz. Wówczas podlewamy intensywnie, najlepiej z wiadra.

Nieco częstszego podlewania wymagają natomiast popularne w polskich ogrodach tuje, które sadzi się głównie na żywopłoty. W okresach suszy tuje powinny być nawadniane minimum raz na tydzień.

Kwiaty

Kwiaty są bardzo wrażliwe na suszę i mają płytki system korzeniowy, dlatego latem trzeba je podlewać nawet codziennie lub najrzadziej co drugi dzień. Szczególnie dotyczy to kwiatów zasadzonych w doniczkach, w których gleba momentalnie się przesusza. Kwiaty podlewamy z konewki, niezbyt obficie.

Rośliny ozdobne

Wszelkie rośliny ozdobne w ogrodzie wymagają regularnego podlewania – minimum co 3 dni. Dotyczy to m.in. traw ozdobnych, berberysów, różaneczników czy tawuł. Najwygodniej będzie podlewać je prosto z węża zakończonego pistoletem rozpylającym wodę lub zainwestować w system automatycznego podlewania kropelkowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie