Jak wykończyć deskę czołową w domu jednorodzinnym? Trzy popularne sposoby

Jerzy Biernacki
19.07.2022

Deska czołowa jest zwieńczeniem pokrycia dachowego. Powinna zostać odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi, a także dobrze dopasowana do estetyki budynku. Inwestorzy często odkładają to na później, aby nieco zaoszczędzić, jednak temat w końcu i tak wróci. Jak wykończyć deskę czołową w domu jednorodzinnym? Prezentujemy trzy popularne rozwiązania.

Obróbka blacharska

To najczęstszy wybór inwestorów. Obróbka blacharska gwarantuje, że drewno nie zgnije pod wpływem deszczu. Blacha jest odporna na działanie niekorzystnych czynników, stanowi również efektowne tło dla orynnowania. To prosty i niedrogi wybór na lata.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że obróbki blacharskie powinna wykonać ekipa dekarska i to jeszcze przed ułożeniem dachówki. Dlatego należy się liczyć z wysokim kosztem wszystkich prac, jak również koniecznością zakupu drogiej blachy na tym trudnym dla inwestora etapie budowy.

Struktonit

To bardzo ciekawa alternatywa dla obróbki blacharskiej. Zaletą struktonitu jest m.in. to, że można w ten sposób wykończyć deskę czołową już po wykonaniu okrycia dachowego. Na upartego poradzi sobie z tym nawet sam inwestor, o ile dysponuje rusztowaniem.

Struktonit, czyli specjalne płytki, układa się szybko, koszt jest natomiast porównywalny z klasycznymi obróbkami blacharskimi. Efekt końcowy może zachwycić!

Malowanie

Jest to propozycja dla tych inwestorów, którzy dysponują mocno ograniczonym budżetem i nie mogą sobie na razie pozwolić na trwałe wykończenie deski czołowej. Malowanie nie jest wcale takim złym pomysłem, o ile z góry zdajemy sobie sprawę z konieczności regularnego powtarzania tego zabiegu co kilka lat.

Do malowania deski czołowej należy użyć wysokiej jakości impregnatu do drewna w wybranym wariancie kolorystycznym. To także inwestor może zrobić we własnym zakresie, co dodatkowo obniży koszt całej operacji.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Bella Plast, która specjalizuje się w produkcji profili z tworzyw sztucznych dla budownictwa. Firma jako pierwsza w Polsce wprowadziła na rynek legendarny już kątownik łukowy BP3 PVC i kątownik uniwersalny BP4 PVC do wykończeń płyt gipsowo-kartonowych.W kolejnych latach wprowadzała następne produkty np. listwy do boniowania, pozwalające wykonywać ozdobne bonie w elewacji ociepleniowej – zmieniające architektoniczny krajobraz naszego kraju, który z pewnością zyskał na ładniejszej, ciekawszej formie elewacji budynków. W roku 2021 firma została rozbudowana o kolejną powierzchnię produkcyjno-magazynowo-biurową i obecnie posiada łącznie ponad 7000m2. Jednocześnie uruchomiony został automatyczny magazyn wysokiego składowania na 1290 palet wyrobów gotowych, pozwalający magazynować ponad 750 ton produktów... więcej o firmie: bellaplast.com.pl 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.