Jak wyczyścić domowy klimatyzator typu split?

Remigisz Szulc
11.07.2023

Klimatyzacja typu split to najlepsze rozwiązanie do domu jednorodzinnego – a już na pewno w relacji do ceny i wydajności. Dobrze dobrana klimatyzacja zapewni wysoki komfort termiczny przez cały rok, sprawdzając się również do dogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych. Pamiętaj jednak, że klimatyzacja nie jest urządzeniem bezobsługowym. Minimum raz w roku należy ją dokładnie wyczyścić, skupiając się na jednostce wewnętrznej. Jak to zrobić? Oto gotowa instrukcja krok po kroku.

Krok 1: umyj filtry powietrza

Filtry znajdują się pod pokrywą klimatyzatora, na radiatorze. Wystarczy je wysunąć i umyć pod bieżącą, chłodną wodą, ewentualnie z dodatkiem mydła.

Krok 2: zdejmij obudowę

Aby zdjąć obudowę klimatyzatora musisz odkręcić wszystkie wkręty mocujące, odpiąć wtyczki i delikatnie podważyć obudowę z tworzywa sztucznego – nie jest to trudne, ale wymaga ostrożności. Zapamiętaj (lub zrób zdjęcia) miejsca, w których trzeba przymocować obudowę do jednostki wewnętrznej.

Krok 3: zabezpiecz panel sterujący, podłogę i ścianę

Panel sterujący z elektroniką należy owinąć folią (np. workiem na śmieci), aby nie dostała się tam żadna wilgoć. Folię ułóż również na podłodze pod klimatyzatorem i opcjonalnie przyklej do ściany, aby uniknąć ewentualnych zabrudzeń.

Krok 4: odkurzanie

Zacznij od pozbycia się wszelkich luźnych zanieczyszczeń, przede wszystkim kurzu. Najwięcej będzie go na radiatorze oraz w różnych zagłębieniach, dlatego przyda się końcówka odkurzacza z miękką szczotką.

Krok 5: odkażanie i mycie

Do mycia klimatyzatora potrzebujesz specjalnego preparatu do urządzeń HVAC. Kupisz go w każdym markecie budowlanym lub online. Preparat ma działanie biobójcze, usuwając do 99,9% bakterii i innych drobnoustrojów. Obficie spryskaj nim radiator, wentylator i wszystkie elementy, do których masz dostęp – oczywiście poza elektroniką sterującą.

Następnie umyj klimatyzator, w tym radiator, miękką szczotką, szmatką i ręcznikiem papierowym, starając się dostać do każdego zakamarka. Zostaw klimatyzator na około godzinę do wyschnięcia, następnie załóż obudowę, podłącz wtyczki i uruchom urządzenie w trybie wentylacji na 1-2 godziny.

Taki zabieg wystarczy wykonywać raz w roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie