Jak wybrać zamek do drzwi

Krzysztof Jagielski
10.12.2021

Dobry zamek to bez wątpienia jedno z podstawowych zabezpieczeń własnego mieszkania przed nieproszonymi gośćmi. Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne w codziennym funkcjonowaniu warto, więc zaopatrzyć się we właściwy zamek, który zaspokoi nasze poczucie bezpieczeństwa. Jednak fakt, iż w tym wypadku nie orientujemy się w nowinkach technicznych zdecydowanie powinien zachęcać nas do odrobienia zaległości. Z pewnością warto pytać sprzedawcę w sklepie, który również zna się na rzeczy i będzie w stanie doradzić nam ciekawe rozwiązanie według naszych oczekiwań.

Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Wybór zamka nigdy nie należy do najłatwiejszych, przecież nie wymieniamy go często co automatycznie przekłada się na brak aktualnej wiedzy na ten temat. Znajdziemy wiele ciekawych modeli, które różnią się od siebie konstrukcją, wyglądem oraz ceną. Niestety cena bywa często wyznacznikiem tego, na jaki zamek do drzwi jesteśmy w stanie się zdecydować, lecz zdecydowanie tak nie powinno być. Cena nie powinna być wyznacznikiem naszego bezpieczeństwa, które może zostać poważnie zagrożone w przypadku nieodpowiedniego zamka. A więc na co zwrócić szczególną uwagę i jak prawidłowo zabezpieczyć siebie oraz swoje mieszkanie?

Po pierwsze nie podejmujmy decyzji natychmiastowo, przede wszystkim zwracajmy uwagę na certyfikaty oraz atesty które powinien zawierać dobrej jakości zamek do drzwi. Bowiem oznaczają one odpowiedni poziom bezpieczeństwa, które zostało sprawdzone i które spełnia wymagania norm europejskich. Taka klasyfikacja jest w przypadku standardowych zamków, czyli zamków wpuszczanych, wielopunktowych oraz wierzchnich. Nieco odmienną grupę stanowi zamek antywłamaniowy który posiada nieco inne oznaczenia, mianowicie owe zamki oznaczane są od 1 do 7 z czego liczba 7 za najlepszą kategorię oferującą nam najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Nigdy się nie ograniczaj!

Jeżeli martwisz się, że pojedynczy zamek w Twoich drzwiach nie wystarczy nie ma się czego wstydzić i tym samym ograniczać ryzykując własne bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że oprócz standardowych zamków które zazwyczaj uchodzą za wpuszczane do drzwi możemy dodać kolejne zamki nawierzchnie bądź wielopunktowe. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej realne i wykonalne, jednak przed rozpoczęciem pracy montażowych należy upewnić się czy nasze drzwi posiadają taką możliwość, a po drugie czy wytrzymają takie obciążenie jako konstrukcja.

Czasem może zdarzyć się tak, że pod wpływem większej ilości zamków drzwi mogą ulec niewielkim pęknięciom, a więc nie warto również przesadzać z ich ilością. Zalecana ilość przypadająca ja pojedyncze drzwi to 2-3 sztuki zamka różnego rodzaju. Wtedy drzwi nie ulegają ewentualnym zniszczeniom a my możemy cieszyć się poczuciem bezpieczeństwa oraz komfortu.

Cena za tego rodzaju produkty jest bardzo zróżnicowana i zależy m.in. od rodzaju, prezentowanej jakości czy marki producenta. Mimo wszystko powinniśmy pamiętać, że w takim przypadku nie warto kalkulować, warto także znać cenę która za pojedyncze elementy sięga nawet tysiąc złotych. W przypadku kiedy nie mamy pojęcia na jaki rodzaj się zdecydować warto poprosić o wskazówki, porady a nawet recenzje doradcę w sklepie. Z pewnością dobrze jest znać opinię specjalistów z www.pogotowie-zamkowe-warszawa-24h.pl/, którzy na bieżąco znają najnowsze ciekawostki i rozwiązania techniczne, poza tym mogą doradzić nam według opinii klientów którzy polecają konkretne modele.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.