Jak wybrać pilarkę, na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Antoni Kwapisz
05.01.2022

W garażu każdego majsterkowicza powinna znajdować się porządna pilarka. W zależności od tego, czy pasjonuje się on drobnym stolarstwem, czy ogrodnictwem potrzebna mu będzie pilarka tarczowa, stołowa lub spalinowa. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki? Do czego możemy wykorzystywać konkretne modele oraz jak bezpiecznie się z nimi obchodzić?

Pilarka spalinowa - idealny wybór dla działkowiczów

Pilarka spalinowa idealnie sprawdzi się podczas prac w ogrodzie lub na działce. Najczęściej wykorzystuje się ją do ścinanie mniejszych drzew, a także do przycinania gałęzi czy wykonywania cięć pielęgnacyjnych. Po pilarki tego typu chętnie sięgają także osoby pracujące w drewutni, przygotowujące drewno na opał. Przy wykorzystaniu pilarki spalinowej, w przeciwieństwie do pilarek elektrycznych, nie musimy się martwić o pojemność akumulatora czy długość przedłużacza. Ponadto dobrej jakości maszyny cechują się wysoką wytrzymałością, przez co chętnie są wykorzystywane również przez strażaków.

W zależności od potrzeb możemy wybrać piłę łańcuchową o wartości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Najpopularniejszymi producentami pilarek spalinowych są Husqvarna i STIHL, jednak spokojnie możemy postawić na jakiś tańszy model, jeśli potrzebujemy piły do drobniejszy prac ogrodowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pilarki spalinowej? Oprócz renomy marki warto zwrócić uwagę na moc silniki, wagę pilarki, poziom generowanego hałasu czy długość prowadnicy. Uniwersalna pilarka do przydomowego użytku powinna mieć moc około 2,0 kW, ważyć nie więcej niż 5-6 kg i posiadać prowadnicę o długości ok. 40 cm. Większe sprzęty przydadzą się właścicielom lasów lub osobom zajmującym się zawodowo wycinką drzew. Pamiętajmy, że pilarki spalinowe są dość głośne i drogie w eksploatacji oraz wymagają regularnej konserwacji. Wytrzymałość, mobilność i wydajność sprawiają jednak, że mimo to są one chętnie wybierane przez wielu amatorów ogrodnictwa i leśnictwa.

Pilarka tarczowa - coś dla majsterkowiczów

Dobrej jakości pilarkę tarczową powinien posiadać w swoim asortymencie każdy majsterkowicz. Sprzęt ten nadaje się idealnie do przycinania desek, blatów kuchennych czy paneli podłogowych. Posługiwanie się pilarką tarczową wymaga jednak sporo wprawy i precyzji, dlatego nowicjuszom zalecana jest szczególna ostrożność. Pomocne mogą okazać się urządzenia dobrej jakości, spełniające najwyższe europejskie normy - mają one nieco wyższy margines błędu. Pilarki tarczowe działają na podobnej zasadzie, jak te spalinowe, choć mają one oczywiście bardziej stacjonarny charakter. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilarki tarczowej? Przede wszystkim na jej moc, gdyż im będzie ona większa, tym większa będzie także wydajność cięcia. Drugim niezwykle ważnym parametrem jest głębokość możliwego cięcia. Nie każdym sprzętem uda nam się bowiem przekroić grube deski. Najważniejsze przy użytkowaniu pilarek tarczowych są jednak kwestie bezpieczeństwa - koniecznie zapoznajmy się z instrukcją i poradami BHP przed rozpoczęciem prac z drewnem.

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy pilarki do majsterkowania, czy do prac ogrodowych - wszystkie te modele znajdziemy w dobrze zaopatrzonych sklepach wykończeniowo-budowlanych. Dobrym pomysłem jest przejrzenie oferty salonów internetowych, taki jak mateomarket.pl, w których możemy porównać ze sobą wybrane marki, a specjaliści ds. obsługi klienta pomogą nam dobrać sprzęt spełniający nasze oczekiwania. Dobrej jakości akcesoria znacznie ułatwiają wszelkie przydomowe prace.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.