Jak wybrać pilarkę łańcuchową do domu?

Krzysztof Jagielski
18.07.2022

O zakupie odpowiedniej pilarki łańcuchowej powinniśmy pomyśleć już teraz, czyli wiele miesięcy przed kolejnym sezonem. A to wszystko dlatego, że drewno opałowe powinno być bardzo dobrze wysuszone, zanim użyjemy je do ogrzania domu. Przez okres letni ścięte kawałki powinny ładnie przeschnąć i lepiej się palić. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie i przystąpić do dzieła. Zakupiona piła łańcuchowa przyda się nie tylko na jeden sezon, ale może posłużyć przez wiele kolejnych lat. Zatem jaki model wybrać do domu? Która pilarka jest najlepsza – elektryczna czy spalinowa?

Jaka piła łańcuchowa - pilarka spalinowa czy elektryczna? 

Im większa moc piły łańcuchowej tym sprawniej sobie poradzi z cięciem. Jednak do drobnych prac wokół domu czy cięcia niewielkich drzew wystarczy podstawowa moc w zakresie 1-1,5 kW. Do większych działań warto poszukać adekwatnie mocniejszego urządzenia. Drugim ważnym parametrem jest długość prowadnicy. Do cięcia cienkich gałązek sprawdzi się nawet taka o długości 20 cm. Jednak najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny wybór to prowadnica 35 cm.

W przypadku amatorskiego zastosowania bardzo istotną kwestią dla operatora będzie także prosta obsługa. W tym przypadku zagwarantują to nam przede wszystkim pilarki akumulatorowe. Jest to bardzo wygodna oraz wyjątkowo lekka propozycja. Sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie wymagane jest zachowanie ciszy. Dodatkowo żeby zacząć pracę potrzebujesz tylko naładowany akumulator oraz ładowarkę. Jednak minusem tego rozwiązania jest określona ilość cięć na jednym ładowaniu. Bardziej uniwersalną propozycją jest pilarka spalinowa. W tym przypadku naszym ogniwem zasilającym jest paliwo, co zapewnia nam większą ciągłość. Jednak do prawidłowego działania będziemy potrzebować także oleju oraz regularnej konserwacji.

W kategorii urządzeń spalinowych znajduje się o wiele większy wybór - także dla profesjonalistów o znacznie większej wydajności i wytrzymałości. Zarówno piła spalinowa, jak i piła akumulatorowa to rozwiązania, które oferują nam mobilność. Na rynku znajdują się także pilarki elektryczne, które wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Posiadają nieco większą, nieprzerwanie stałą moc w stosunku do urządzeń akumulatorowych. Działają jednak na ograniczonych obszarze - w zakresie długości kabla. Problemem, który może wystąpić jest ryzyko jego uszkodzenia w czasie pracy. Dlatego praca w pobliżu krzewów oraz innych przeszkód może być utrudniona, a niekiedy nawet niemożliwa.

Gdzie kupić piłę łańcuchową?

Stihl to najczęściej kupowana marka pilarek. Warto rozpatrzeć ten wybór, ponieważ dla każdego zastosowania firma przygotowała odpowiednie rozwiązanie. Urządzenia Stihl cechują się idealnym połączeniem mocy i ergonomii, a ich wyposażenie seryjne często nie dorównuje konkurencji. System antywibracyjny, wydajny kompensator czy innowacyjny układ tłoczenia oleju to tylko kilka z wybranych elementów, które znajdują się standardowo w wielu modelach. Stihl oferuje nie tylko niedrogie, kultowe modele spalinowe, takie jak pilarka spalinowa Stihl MS 170 oraz Stihl MS 180. W ofercie znajdziesz także wysokowydajne pilarki elektryczne z trwałym systemem filtrów powietrza i różnymi długościami prowadnic. Wszystko z dbałością o środowisko oraz Twój portfel! Już teraz zamów idealny model do Twoich zastosowań w sklepie Maufer.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie