Jak wybrać dobrą ekipę do budowy domu? 5 dobrych rad dla początkujących inwestorów

Antoni Kwapisz
15.11.2015

Decyzja zapadła – budujemy dom! Łatwo powiedzieć, dużo trudniej zrobić i nie chodzi tylko o zdobycie funduszy. Bardzo dużym wyzwaniem okazuje się już bowiem wybór odpowiedniej ekipy, która nam ten wymarzony dom postawi. Wykonawcy bezwzględnie wykorzystują niewiedzę inwestorów i lubią „skubać” ich z każdego grosza, dlatego do sprawy trzeba podejść bardzo ostrożnie. Jak wybrać dobrą ekipę do budowy domy? Poznajcie naszych 5 podstawowych rad.

  1. Nie kieruj się najniższą ceną – ta zasada obowiązuje zawsze, a szczególnie w branży budowlanej. Ekipa, która jest najtańsza, albo narzeka na brak zleceń (czyli ma problem z solidnością) albo nie działa legalnie, zatrudnia ludzi na czarno i w razie problemów nie bierze odpowiedzialności za efekt swojej pracy. Zbierz kilka wycen i wybierz tę środkową, o ile oczywiście nie znasz wykonawcy.

  2. Żądaj faktury – oczywiście, że w polskich warunkach ekipy wystawiające inwestorom fakturę za swoją pracę stanowią rzadkość godną dinozaurów, ale zawsze warto przynajmniej o ten dokument poprosić. Faktura nie jest tylko świadectwem, że mamy do czynienia z uczciwą ekipą, ale także bardzo ważnym dowodem w przypadku, gdyby nasza współpraca miała zakończyć się w sądzie. Dlatego bezwzględnie trzeba też z wykonawcą podpisać umowę. Jeśli odmawia, poszukajmy kogoś innego.

  3. Obejrzyj inne realizacje – jednak nie prowadzony za rękę przez wykonawcę. Polscy fachowcy są zdolni do wszystkiego i mogą nawet pokazać Ci dom, którego faktycznie nie budowali. Poproś więc o wskazanie kilku inwestycji, a następnie zapukaj do drzwi i porozmawiaj z właścicielem. On na pewno szczerze podzieli się swoją opinią na temat solidności wykonawcy.

  4. Oceń profesjonalizm ekipy – oczywiście, że ekipa budowlana nie pojawi się na placu budowy w garniturach, ale w dzisiejszych czasach dbanie o estetykę, porządek, kulturę i przede wszystkim widoczność swojej marki jest bardzo ważne. Dlatego dużo rozsądniej będzie zaufać wykonawcy, który dysponuje wysokiej klasy sprzętem, jego ludzie pracują w oznakowanych uniformach, a on sam nie jeździ rozklekotanym Żukiem. Skoro inwestuje, to znaczy, że ma z czego, jest dumny ze swojej firmy i chwali się nią, bo jest pewien swojej jakości.

  5. Poszukaj opinii na temat firmy na forach internetowych – należy być jednak ostrożnym, bo negatywne opinie mogą być dziełem konkurencji, nie wszystkie są też uczciwe (ludzie potrafią zmieszać z błotem za byle błahostkę). Dobrze jest więc napisać prywatną wiadomość do autora jakiejś opinii (negatywnej i pozytywnej) i poznać szczegóły współpracy z danym wykonawcą. Popytaj też wśród znajomych – może ktoś zna polecaną ekipę? Uważaj jednak ze zbytnim optymizmem – to, że ktoś 2 lata temu wybudował piękny dom nie znaczy, że dziś nadal oferuje taką samą jakość.

Gdy już wybierzesz – wydaje Cię się – idealną ekipę, nie myśl, że to koniec problemów. Każdego wykonawcę trzeba kontrolować i regularnie oceniać jakość jego pracy. Przyda Ci się więc wsparcie dobrego kierownika budowy lub managera, który ma wiedzę budowlaną, potrafi rozmawiać z budowlańcami (to wymaga odpowiedniego charakteru i „osobliwego” słownictwa) i zagwarantuje Ci, że pod jego rządami budowa Twojego domu będzie przebiegać bez komplikacji. Tego Ci oczywiście życzymy!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie