Jak wpuścić więcej światła do wnętrza? Praktyczne i tanie sposoby

Antoni Kwapisz
23.02.2022

Naturalne światło zawsze pozytywnie wpływa na odbiór wnętrza (choć z drugiej strony może akcentować różnego rodzaju defekty i problemy z utrzymaniem czystości). Docenią to przede wszystkim właściciele mieszkań i domów, w których występuje problem z doświetleniem pomieszczeń promieniami słonecznymi. Na szczęście w większości przypadków można sobie z tym dość łatwo poradzić, wykorzystując praktyczne i niedrogie sposoby, jakimi dzielimy się z Tobą w naszym poradniku.

Czas odsłonić okna!

Mamy tutaj na myśli pozbycie się wszelkich materiałów, które blokują promienie słoneczne – nawet w niewielkim stopniu. Zrezygnuj zatem, szczególnie w tych ciemnych pomieszczeniach, z popularnych firanek, a tym bardziej zasłon. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą roletki mocowane do ram okien lub rolety zewnętrzne. Ten krok spowoduje natychmiastowe doświetlenie pomieszczeń.

Odsuń meble od okien

W wielu mieszkaniach, z uwagi na brak miejsca, dosłownie upychamy meble na każdym wolnym skrawku podłogi. Nierzadko szafy czy regały są ustawione tuż przy oknach, w efekcie czego do wnętrza pomieszczenia wpada znacznie mniej światła słonecznego. Spróbuj więc albo odsunąć meble od okien, albo całkowicie się ich pozbyć, jeśli wiesz, że nie są Ci niezbędne.

Postaw na jasne kolory

To podstawa, jeśli zależy Ci na doświetleniu wnętrza naturalnym światłem słonecznym. Jasne ściany i sufit skutecznie odbijają promienie słońca, dzięki czemu pomieszczenie od razu optycznie wydaje się być znacznie większe, ma przyjaźniejszy wystrój, bardziej chce się w nim przebywać. Jeśli zatem obecnie w Twoich wnętrzach dominują ciemne kolory ścian, to czas coś z tym zrobić.

Umieść lustro na ścianie vis-a-vis okna

To sprytny, a jednocześnie bardzo prosty sposób na to, aby nie tyle wpuścić więcej naturalnego światła do wnętrza, co lepiej je wykorzystać. Lustro będzie pełnić funkcję odbijającą promienie słoneczne, dlatego warto umieścić je na ścianie znajdującej się dokładnie naprzeciwko okna. Ten trik sprawi, że wnętrze nie tylko będzie lepiej doświetlone, ale również wyda się większe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.