Jak w prosty sposób zainstalować kominek w domu

Piotr Kowalczyk
19.10.2021

Kominek domowy jest elementem, które coraz częściej i chętniej zagląda do naszych salonów czy sypialni. Nic dziwnego, gdyż korzyści jakie generuje są po prostu niezastąpione. Przyjemna atmosfera, ciepło, żywy ogień i wiele innych - to wszystko sprawia, że jak najbardziej warto zainwestować w takie przedsięwzięcie. Jak jednak się za to zabrać? Sam montaż kominka jest skomplikowany i wymaga sporo prac odpowiednich i wykwalifikowanych fachowców. My jednak postaramy się przedstawić kilka prostych kroków i porad, które znacznie ułatwią nam montaż kominka w naszym domu. Zapraszamy do dalszej części tego artykułu!

Zastanów się nad rodzajem kominka

To zdecydowanie pierwszy krok jeżeli chodzi o montaż naszego nowego kominka. Aktualnie do dyspozycji mamy mnóstwo rozwiązań kominkowych, dlatego jak się okazuje - wybór tego najlepszego wcale nie jest taki prosty.

Przede wszystkim pomyśl, jaką funkcję ma pełnić kominek w Twoim domu. Jeżeli jest to tylko i wyłącznie funkcja estetyczna - warto postawić na kominek otwarty, z ładnym wkładem stalowym, kominek gazowy - lub po prostu biokominek czy kominek elektryczny. Takie rozwiązania zdecydowanie przyczynią się do wzrostu atrakcyjności Twojej aranżacji i znacznie bardziej zaakcentują Twój styl.

Jeżeli natomiast ważniejsza jest dla Ciebie funkcjonalność - warto będzie zdecydować się na kominek żeliwny lub kominek z wkładem stalowym z odpowiednimi systemami. Systemy grzewcze omówimy w dalszej części tego artykułu!

Jaki system grzewczy?

Dzisiejsze technologie pozwalają na efektywne ocieplanie kominkiem domowym nawet całego mieszkania. Jeżeli jest to dla Ciebie ważne, warto będzie zdecydować się na kominek z płaszczem wodnym. Zaawansowane instalacje pozwalają na ogrzewanie wody użytkowej, która następnie transportowana jest do kaloryferów w całym mieszkaniu. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne i pozwala całkowicie zastąpić nasz aktualny system grzewczy kominkiem. Prawda, że jest to świetne rozwiązanie?

Innym wyborem będzie system DGP, który również pozwala na ogrzanie całego mieszkania, jednak tutaj nie uzyskasz ciepłej wody użytkowej. Warto zdecydować się na te system na jak najwcześniejszym etapie prac. Montaż takiego systemu jest skomplikowany i po prostu - nie wszędzie jest możliwy. Dlatego warto zdecydować się na usługi prawdziwych ekspertów, którzy odpowiednio nam doradzą i sporządzą kosztorys całej inwestycji. Jeśli poszukujesz dobrych kominków na terenie Śląska, to zajrzyj tu https://www.komineczki.com.pl/

Gdzie umieścić kominek?

Samo miejsce montażu jest niezwykle ważne i bardzo zależy od rodzaju kominku na jaki się zdecydowaliśmy. Kominek otwarty bowiem wymaga nieco więcej wolnej przestrzeni. Palenisko nie jest niczym ogrodzone, dlatego istnieje spore ryzyko pożaru obiektów w pobliżu kominka. Taki kominek niestety powinien być pod ciągłym nadzorem podczas palenia w palenisku. W przypadku innych kominków wolnej przestrzeni może być nieco mniej, lecz wciąż trzeba zachować zdrowy rozsądek. Samo miejsce montażu zależy również bardzo od możliwości technologicznych, dlatego również tutaj nie obejdzie się bez profesjonalnego doradztwa.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.