Jak tanio wymienić podłogę w mieszkaniu?

Antoni Kwapisz
10.11.2022

Wymiana podłogi to spore wyzwanie, przede wszystkim pod względem finansowym. Jest to również o tyle problematyczne, że w trakcie wymiany trudno będzie korzystać z domowych pomieszczeń. Dlatego każdemu inwestorowi zależy na tym, aby zakończyć cały proces jak najszybciej i możliwie jak najniższym kosztem. W naszym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, które mogą być dla Ciebie źródłem inspiracji.

Płytki za grosze

Jeśli marzy Ci się podłoga z ceramiki, to przygotuj się na sporo bałaganu oraz wysoki koszt całej operacji. Sposobem na ograniczenie wydatków jest zakup płytek z końcówek kolekcji. W całym kraju działają firmy oferujące tzw. płytki za grosze. Są to płytki ze zwrotów, z marketów, w niekompletnych opakowaniach. Trzeba się trochę namęczyć z ich wybraniem i przetransportowaniem, natomiast cena jest bardzo kusząca – zwykle o około 50 proc. niższa od sklepowej.

Panele na płytki

Jeśli masz już na podłodze płytki, ale te Ci się znudziły, to bardzo fajnym pomysłem może być ułożenie na nich paneli winylowych czy laminowanych. Wystarczy tylko zastosować odpowiedni podkład do wyrównania nierówności i zaślepienia fug. Nie trzeba skuwać płytek, dzięki czemu unikniesz bałaganu, a przy tym cała wymiana podłogi nie będzie przesadnie kosztowna.

Wykładzina na panele

Wykładziny wracają do łask, na co na pewno duży wpływ ma ogromny wybór faktur, wzorów i wariantów kolorystycznych. Takie rozwiązanie szczególnie można polecić do sypialni czy pokoju dziecięcego. Wykładzinę układamy bezpośrednio na panele lub płytki, z czym poradzi sobie każdy domowy majsterkowicz. Warto to rozważyć.

Renowacja drewnianej podłogi

W stosunkowo najlepszej sytuacji są posiadacze drewnianej podłogi, na przykład parkietu czy deski podłogowej. Po latach taka podłoga może wyglądać nieciekawie, natomiast da się ją łatwo i niedrogo odnowić poprzez szlifowanie, cyklinowanie i ponowne lakierowanie. To z pewnością będzie tańsza opcja w porównaniu z wymianą całej podłogi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie