Jak szybko sprzedać działkę budowlaną?

Remigisz Szulc
30.01.2023

Działka budowlana to w dzisiejszych czasach bardzo cenna nieruchomość. Problem w tym, że jej posiadacz niekoniecznie musi mieć środki na wybudowanie własnego domu. W podobnej sytuacji jest coraz więcej osób, które np. otrzymały działkę budowlaną od rodziców, natomiast nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wyjściem może być sprzedaż działki i zakup mieszkania za gotówkę. Pytanie tylko, jak szybko sprzedać działkę budowlaną, by nie przegapić innej okazji na rynku nieruchomości? Oto kilka wskazówek.

Obniż cenę

Najprostszym sposobem na to, aby bardzo szybko upłynnić działkę budowlaną, jest obniżenie oczekiwanej ceny. Zorientuj się, ile trzeba zapłacić za podobny grunt w bezpośredniej okolicy i zaproponuj obniżkę na poziomie np. 10-20 procent. To powinno spowodować ogromne zainteresowanie Twoją ofertą.

Zapytaj sąsiada

Zakupem działki budowlanej może być zainteresowany właściciel sąsiedniego gruntu, który potrzebuje dodatkowego terenu pod budowę np. biura, magazynu czy drugiego domu dla dziecka. Zawsze warto zapytać sąsiadów, czy nie byliby skłonni odkupić od Ciebie działki budowlanej – być może ktoś od dawna ma na nią ochotę i dzięki temu szybko dojdziecie do porozumienia.

Zgłoś się do biura nieruchomości

Biuro nieruchomości nie tylko szybciej znajdzie nabywcę na działkę budowlaną, ale przy odpowiedniej cenie samo może być zainteresowane jej zakupem. Wiele biur zarabia na tzw. flipach, czyli szybkich transakcjach typu „kupić taniej i od razu sprzedać drożej”. Dlatego może to być optymalne rozwiązanie dla osób, którym bardzo się spieszy.

Zwiększ atrakcyjność działki w oczach nabywców

Chcąc szybko znaleźć nabywcę, a jednocześnie nie musieć zanadto obniżać ceny, warto zadbać o atrakcyjność oferty. W tym celu dobrze będzie np. oczyścić działkę ze śmieci i dzikiej roślinności, utwardzić drogę dojazdową czy uzyskać zapewnienie o możliwości szybkiego doprowadzenia podstawowych mediów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie