Jak spakować paczkę do wysłania?

Mariusz Siwko
17.01.2022

Choć duża część osób wie, jak wysłać paczkę kurierem od strony formalnej, czyli jak go zamówić, opłacić i nadać, to jednak w dalszym ciągu spora grupa ma poważny problem z samym przygotowaniem paczki. Poprawne zapakowanie przesyłki jest niezwykle ważne, a często wiele osób zwyczajnie nie wie, o jakie szczegóły w tym zakresie trzeba zadbać. Warto się więc nieco więcej na ten temat dowiedzieć, aby paczka mogła dotrzeć do adresata cała i zdrowa.

Dlaczego odpowiednie przygotowanie paczki jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak powinno się pakować paczki, najpierw trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu jest to w ogóle aż tak ważne. Czy nie można paczki po prostu zakleić w pierwszym z brzegu kartonie? Co jej będzie groziło w takim wypadku? Dowiedz się jak wysłać paczkę kurierem, by wszystko przebiegło prawidłowo!

Odpowiednie przygotowanie paczki do transportu to podstawa, jeśli chcemy, aby przesyłka w niezmienionej formie dotarła do adresata. W trakcie podróży grozi jej bowiem wiele niebezpieczeństw, które mogą albo całkowicie zniszczyć karton, albo też mogą w wyniku wstrząsów doprowadzić do ruiny samą zawartość, jeśli będzie ona delikatna. Jedynie dobre i bezpieczne spakowanie paczki pozwoli ryzyko takiego uszkodzenia zminimalizować.

Jak wybrać karton?

Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy zastanawiamy się, jak spakować paczkę, jest kwestia wybrania odpowiedniego dla niej kartonika. Pudełko kartonowe jest najczęściej wybieranym rodzajem opakowania na przesyłki, ponieważ jest tanie, bezpieczne, a także ma odpowiedni kształt. Nie oznacza to oczywiście tego, że każdy karton będzie właściwy.


Podstawą, jeśli chodzi o wybieranie kartonu na paczkę, jest zwrócenie uwagi na jego grubość i jakość. Nie może on być zbyt cienki, ponieważ w takim wypadku będzie po prostu zbyt delikatny i nie ochroni odpowiednio zawartości. Co więcej, nie powinien to być karton za duży, ani za mały, ponieważ albo dana rzecz do niego nie wejdzie, albo też będzie miała za dużo miejsca, co skutkować będzie obijaniem się jej o ścianki kartonu.

Wykonujemy wypełnienie

Nawet w najlepiej dobranym kartonie pod względem wielkości pozostawać będzie wolna przestrzeń. Obowiązkowe jest to, aby ją wypełnić, a tym samym usztywnić cały karton, a przede wszystkim ustabilizować transportowaną w nim rzecz. Jak można się łatwo domyślić, zdecydowanie najlepszym wyborem są materiały wypełniające, które będą miały maksymalnie wysoką właściwość amortyzacji.


Co więc można w tym wypadku polecić? Jedną z najlepszych propozycji będzie oczywiście klasyczna folia bąbelkowa, która rewelacyjnie sprawdza się jako wypełnienie. Można oprócz niej wykorzystać także duże poduszki z powietrzem, tekturowe harmoniki lub też nawet styropianowe formy. Oczywiście, jeśli nie ma się takich przedmiotów pod ręką, można jako wypełnienie użyć także ścinki z gazet.

Jak zabezpieczyć paczkę?

Gdy paczka jest już wypełniona, należy następnie ją dobrze zakleić, aby nie doszło do otworzenia się jej w czasie transportu. Polecana jest w tym wypadku specjalna taśma pakowa, lecz jeśli nie ma się jej pod ręką, doskonale sprawdzi się też zwykła biurowa taśma klejąca, której oczywiście trzeba będzie użyć nieco więcej, aby wszystko dobrze się trzymało.


Zdecydowanie najlepiej zastosować dodatkowo specjalną folię stretch. Jeśli tylko ma się ją pod ręką, należy owinąć nią paczkę, co spowoduje, że zyska ona naprawdę dużą odporność na zniszczenia. Na koniec powinno się dodać na paczkę naklejki informujące np. o wrażliwej zawartości lub też kierunek stawiania.

Jak nadać paczkę?

Ostatnią sprawą, jeśli chodzi o wysyłanie paczki, jest jej nadanie. Najlepiej zrobić to wchodząc na stronę brokera kurierskiego AlleKurier.pl, na której znaleźć można oferty różnych kurierów. Pozwala to zamówić transport nie tylko szybko i sprawnie, lecz co najważniejsze o wiele taniej niż bezpośrednio na stronie danej firmy. Różnica w cenie potrafi sięgnąć nawet do 70%, więc jest to naprawdę warte rozważenia działanie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.