Jak prawidłowo używać rekuperacji w domu?

Andrzej Winnicki
29.06.2022

Rekuperacja jeszcze do niedawna była uznawana za luksus, a dziś staje się podstawowym elementem wyposażenia nowoczesnych domów. Nie ma wątpliwości, że wentylacja mechaniczna z rekuperacją poprawia komfort mieszkania, jest świetnym rozwiązaniem dla alergików, a przy tym pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynku. Czy jednak wiesz, jak prawidłowo używać rekuperacji w domu? Najważniejsze zasady omawiamy w naszym poradniku.

Rekuperator musi pracować cały czas

Nie wszyscy użytkownicy rekuperacji o tym wiedzą i popełniają kardynalny błąd polegający na wyłączaniu rekuperacji np. na noc. Nigdy tak nie robimy. Centrala musi pracować przez cały czas, ewentualnie można korygować jej wydajność. Wyłączanie rekuperatora grozi tym, że w kanałach wentylacyjnych zaczną się gromadzić drobnoustroje.

Zmieniaj prędkość pracy w zależności od potrzeb

Od tego jest sterownik rekuperatora, aby go używać. Gdy czujesz, że w domu robi się przeciąg, to po prostu zmniejsz prędkość obrotową centralni. Dobrą praktyką jest ograniczanie wydajności rekuperatora zimą oraz zwiększanie latem.

Pamiętaj o czyszczeniu i wymianie filtrów

Filtry w rekuperatorze wymagają regularnego czyszczenia lub wymiany, w zależności od ich rodzaju. To podstawowa czynność eksploatacyjna, której zaniedbanie będzie się wiązać z ograniczeniem sprawności centrali oraz wzrostem zużycia energii.

Okresowe czyszczenie wymiennika

Wymiennik w centrali rekuperacyjnej należy czyścić zgodnie z zaleceniami producenta. Średnio trzeba to robić raz na kilka lat, używając do tego zwykłej wody z mydlinami. Można to zrobić na własną rękę.

Przedmuchiwanie instalacji

Przedmuchiwanie jest wskazane wtedy, gdy rekuperator przez dłuższy czas pracuje z minimalną prędkością. W tym celu po prostu ustawiamy go na najwyższy bieg i zostawiamy na kilkadziesiąt minut – po tej czynności warto od razu wyczyścić filtry.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie