Jak poprawnie dosiać trawę?

Andrzej Winnicki
04.07.2022

Dosiewanie trawy jest standardową czynnością w każdym przydomowym ogrodzie. Niestety, w naszych warunkach klimatycznych utrzymanie idealnego trawnika wymaga ogromu pracy oraz sporych wydatków. Pomimo tych wysiłków murawa miejscami i tak będzie się przerzedzać. Sposobem na to jest przeprowadzenie dosiewki. Jak to zrobić poprawnie? Skorzystaj z naszych wskazówek.

Wybierz odpowiednią porę

Dosiewanie trawy najlepiej jest przeprowadzić wiosną. Chodzi o zachowanie naturalnego cyklu wegetacji trawy, a także o możliwość skorzystania z wiosennych opadów deszczu. Wczesną wiosną nie grożą nam również upały, które mogłyby zniszczyć delikatne źdźbła.

Przygotuj grunt pod dosiew

Podstawą jest wcześniejsze przeprowadzenie wertykulacji trawnika, co pozwoli pozbyć się starych, wyschniętych źdźbeł oraz części chwastów. W miejscu, w którym planujesz dosiać trawę, przeprowadź podstawowe prace ziemne, czyli:

  • spulchnienie gleby,
  • odchwaszczenie,
  • kilkakrotne zagrabienie,
  • ubicie ziemi.

Po wysianiu trawy nie zapomnij o jej delikatnym zagrabieniu, co utrudni wydziobywanie nasion ptakom.

Zaznacz miejsce dosiewki

Chodzi tutaj o to, aby nie pomylić się podczas koszenia i nie przejechać kosiarką w miejscu wysiania trawy, co zniweczy całą wcześniejszą pracę. Pogódź się z tym, że przez kilka tygodni część Twojej murawy nie będzie koszona, co negatywnie wpłynie na jej wygląd.

Intensywnie nawadniaj

Miejsce dosiania trawy musi być szczególnie intensywnie nawadnianie. Najlepiej będzie robić to przy pomocy konewki lub pistoletu zraszającego z funkcją prysznica. Nawadnianie przeprowadzaj dwa razy na dobę, a w okresie suszy nawet częściej.

Cierpliwie poczekaj, aż trawa się zagęści

Nie licz na to, że w ciągu 2-3 tygodni w miejscu dosiania trawy pojawi się przepiękna, gęsta murawa. Ten proces musi trochę potrwać i raczej nastawilibyśmy się na 2-3 miesiące. Regularne koszenie powinno przyspieszyć zagęszczanie się trawy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.