Jak poprawić jakość powietrza w domu? Wentylacja, oczyszczacze, rośliny, co jeszcze?

Marek Szydełko
26.05.2020

Wentylacja w mieszkania, domu

Jeśli tylko jest dobrze dobrana, wentylacja może znacznie wpłynąć na jakość powietrza w domu. Systemy wentylacyjne zapewniają obieg powietrza, jego nieustanną wymianę. W starym budownictwie najczęściej stosowana jest wentylacja grawitacyjna, która polega na naturalnym ciągu powietrza. To rozwiązanie jest jednak zwykle niewystarczające, nie pozwala na kontrolę wymiany powietrza, a także prowadzi do sporych strat ciepła zimą.

Dlatego obecnie, coraz częściej, wykorzystuje się mechaniczne systemy wentylacyjne, które w sposób automatyczny wymuszają wywiew lub wywiew i nawiew powietrza. I tym samym wyróżnia się wentylację wywiewną, nawiewno-wywiewną lub wentylację z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. To, jaki rodzaj systemu będzie najlepszym rozwiązaniem, warto ustalać indywidualnie, konsultując się ze specjalistami.

Oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze to urządzenia zasysające powietrze, które następnie przechodzi przez filtr, by na końcu zostać wydmuchane, już w wersji oczyszczonej. Przy ich pomocy można pozbyć się także bakterii, alergenów oraz nieprzyjemnych zapachów. Oprócz tego niektóre oczyszczacze posiadają opcję nawilżania powietrza.

Jednak ich wadą jest bardzo wysoka cena, dlatego to wciąż mało popularne rozwiązanie. Znacznie częściej właściciele domów, mieszkań, wolą zdecydować się na dopasowany system wentylacyjny, który, choć jest droższą inwestycją, to długoterminową.

Rośliny oczyszczające powietrze

Naturalnym, ekologicznym i przy okazji tanim sposobem na oczyszczenie powietrza, jest zakup odpowiednich roślin. One nie tylko oczyszczają powietrza, ale podwyższają jego wilgoć (a co za tym idzie, również i nawilżenie), pochłaniają kurz i, co mało osób wie, poprawiają także akustykę.

Musisz jedynie wiedzieć, że nie wszystkie rośliny będą oczyszczać powietrze. Jeśli zależy ci na tym aspekcie (a pewnie tak), to wybierz skrzydłokwiat (szczególnie polecany jest do pomieszczeń, w których znajduje się komputer czy telewizor), dracenę, figowca, paprotkę czy chryzantemę. Uważaj natomiast, ponieważ niektóre z tych roślin mogą być niebezpieczne dla zwierząt, zwłaszcza dla kotów. Trzymaj je więc na wyższych półkach, tam, gdzie czworonogi nie mają dostępu.

Nawilżanie powietrza

Wiesz o tym, że gdy wilgotność powietrza spada o 40%, do płuc przedostaje się więcej zanieczyszczeń? To również niekorzystna sytuacja dla osób pracujących w domu, przed komputerem, ponieważ prowadzi do wysychania spojówek. Dlatego zadbaj o nawilżenie powietrza. Możesz to zrobić przy pomocy odpowiednich urządzeń lub poprzez… rozwieszenie prania bądź mokrych ręczników na kaloryferze. Zimą możesz też zawiesić na kaloryferze ceramiczny nawilżacz, do którego wystarczy wlać wodę.

Odkurzanie

Warto odkurzać, nie tylko ze względu na porządek, jaki panuje wtedy w domu/mieszkania. Częste odkurzanie usuwa substancje, które osiadły na podłodze. Przy czym na jakość powietrza najlepiej wpływie odkurzacz wodny lub z dobrej jakości filtrem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.