Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Maciej Piwowski
09.05.2023

Meble ogrodowe pozwalają nam w pełni cieszyć się dobrodziejstwem posiadania własnego ogrodu. Są wygodne, sprzyjają relaksowi w ciszy, umożliwiają również komfortowe przyjmowanie gości np. podczas grillowania. Popularne drewniane meble ogrodowe po kilku sezonach mogą już wymagać odświeżenia. Warto się za to zabrać samodzielnie i postępować zgodnie z naszą instrukcją.

Najpierw szlifowanie

Na początek trzeba usunąć starą powłokę (impregnat, lakier), do czego posłuży nam zwykły papier ścierny. Należy dokładnie wyszlifować powierzchnię mebli, przy okazji usuwając drzazgi i wygładzając drewno oraz oczyszczając je, co poprawi przyczepność nowej powłoki.

Mycie

Przed właściwym malowaniem mebli ogrodowych warto pozbyć się z nich pyłu ze szlifowania i innych zabrudzeń, który nie udało się usunąć papierem ściernym. Najlepiej będzie użyć myjki ciśnieniowej i delikatnego preparatu myjącego. Zostawiamy meble do wyschnięcia, byle nie bezpośrednio na słońcu – to może się skończyć powstaniem spękań.

Malowanie

Do malowania drewnianych mebli ogrodowych używamy impregnatu lub lazury, co pozwoli z jednej strony nadać im ostateczny kolor, a z drugiej zabezpieczy drewno przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi na dobrych kilka lat.

Nakładamy zawsze dwie warstwy w odstępie około 6-12 godzin, w zależności od zaleceń producenta.

Lakierowanie

Wiele osób pomija ten etap, jednak nie warto tego robić. Lakierowanie zapewnia dodatkową ochronę, a przy tym nadaje meblom wręcz fabrycznego wyglądu i wygładza ich powierzchnię. Używamy tutaj zwykłego bezbarwnego lakieru do drewna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.