Jak naprawić izolację dachu?

Krzysztof Jagielski
16.08.2022

Izolacja dachu ma kluczowy wpływ na koszty ogrzewania domu, a także komfort termiczny na poddaszu. Niestety, ekipy wykonawcze bardzo często popełniają tutaj szereg błędów, za które później płaci inwestor. Jeśli na poddaszu Twojego domu jest zimno, szczególnie w czasie wiatru, a do tego płacisz majątek za ogrzewanie, to czas naprawić izolację dachu. Jak to zrobić? Omawiamy popularne metody.

Wdmuchiwanie izolacji

To bardzo dobra metoda, która ma tę zaletę, że można z niej skorzystać w już zamieszkanym i wykończonym budynku. W celu wdmuchania dodatkowej izolacji wykonuje się niewielki otwór w zabudowie z gipsokartonu, w którą wkładamy wąż nadmuchowy i uruchamiamy specjalną maszynę. Cały proces zajmuje kilka godzin, a efekty są bardzo dobre.

Metoda inwazyjna: zdjęcie regipsów i wykonanie izolacji na nowo

Jeśli masz wątpliwości, czy izolacja dachu została wykona zgodnie ze sztuką lub wiesz, że wykonawca Cię oszukał, to jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się być zdjęcie zabudowy z regipsów i ułożenie wełny mineralnej od nowa. Przy okazji będzie możliwość poprawienia izolacji wiatrowej.

Ta metoda doprowadzi inwestora do czarnej rozpaczy, jest również szalenie kosztowna, natomiast na dłuższą metę okazuje się najlepsza.

Izolacja pianką PUR

Coraz popularniejsza alternatywa dla wełny mineralnej. Pianka PUR ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, natomiast zastosowanie jej na poddaszu będzie wymagać zdjęcia regipsów. Można więc rozważyć wybór tej metody zamiast poprzedniej. Jest to polecane rozwiązanie w sytuacji, gdy inwestorowi zależy na czasie – zaizolowanie dachu pianą PUR można przeprowadzić w ciągu jednego dnia.

Profesjonalne windy dekarskie i zsypy do gruzu na Geda24.pl.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie