Jak kompleksowo wykończyć mieszkanie?

Marek Szydełko
11.11.2021

Wykończenie mieszkań pod klucz - z pomocą firmy czy samodzielnie?

Kiedy myślimy o zakupie własnego mieszkania, mamy kilka opcji do wyboru. Przede wszystkim możemy kupić gotowe mieszkanie do zamieszkania od dnia otrzymania klucza. Możemy również kupić nowe mieszkanie do wykończenia. Jest także możliwość zakupu mieszkania używanego, do remontu. Dziś popularnością cieszą się jednak mieszkania w stanie deweloperskim.

Co to znaczy mieszkanie w stanie deweloperskim?

Mieszkanie w stanie deweloperskim to nieruchomość, która jest całkiem nowa, ale wymaga wykończenia, a więc pomalowania ścian, położenia podłóg i wykonania wielu innych czynności. Trzeba zainstalować urządzenia, zamontować meble, lampy itp. Mieszkanie w tym stanie nie jest możliwe do zamieszkania. I teraz pytanie, jak je wykończyć? Samodzielnie, czy może z pomocą firmy, która oferuje wykończenie mieszkań pod klucz?

Co składa się na koszt wykończenia mieszkania?

Koszt wykończenia zależy od wielu czynników, a między innymi od materiałów wykończeniowych i tego, czy w grę wchodzi kompleksowe wykończenie wnętrz. Kosz generuje malowanie ścian, klejenie płytek, układanie paneli. Wpływ na to rodzaj materiałów i w ogóle wielkość samego mieszkania. Koszty te będą różne zależnie od tego, czy właściciel zajmie się tym osobiście, czy może zleci wszystko firmie. A firm oferujących kompleksowe wykończenia wnętrz jest coraz więcej, co stanowi pokusę do korzystania z ich usług.

Czy warto angażować się w samodzielne wykończenia mieszkania?

Nad wykończeniem mieszkania można potrudzić się samodzielnie. Dla wielu osób to ogromna frajda. Jednak nie wszyscy znają się na tyle dobrze, by mogli faktycznie wszystkim zająć się osobiście. Przy wykończeniu mieszkania trzeba się napracować, ale to nie ciężka praca motywuje niektórych inwestorów do rezygnacji z samodzielnego wykonania tych prac. Po prostu się na tym nie znają. Nie wiedzą, jak dobrać materiały i ile ich kupić. Nie wiedzą przede wszystkim tego, czy te metody wykonywania różnych czynności, które znają, nadal są w modzie. Czasy się zmieniają, a wraz z nimi technologie budowania i wykańczania mieszkań. W związku z tym samodzielna praca nie zawsze się opłaca. Czasem, zanim ktoś samodzielnie położy płytki, to dużą część materiału zniszczy. Wówczas chęć zaoszczędzenia zamienia się w jeszcze większy wydatek. Oczywiście, jeśli sprawa ma się zupełnie inaczej, a więc właściciel mieszkania zna się na rzeczy, może zająć się tym samodzielnie. Może zrobić wszystko tak, jak tylko mu się zamarzy. Może powoli pracować nad wykończeniem swojego mieszkania, wraz z przypływem gotówki. Z niczym nie musi się śpieszyć. W pomoc może też zaangażować rodzinę albo znajomych. Tak więc jest wiele korzyści wynikających z samodzielnego wykańczania mieszkań. Jednak są one tylko wtedy, kiedy właściciel ma doświadczenie w tego rodzaju pracach.

Wykończenie mieszkania z pomocą doświadczonej ekipy

Teraz wykończenie mieszkań pod klucz oferuje wiele firm. Firm, które są w stanie dostosować się do oczekiwań klienta. Wszystkie prace wykonują nie tylko profesjonalnie, ale również sprawnie. To jednak wiąże się z dodatkowym kosztem. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko koszt materiałów, ale również koszt usług danej firmy. Ewentualnie można jeszcze część najtrudniejszych prac zlecić ekipie, a resztą zająć się osobiście. Bo montując na przykład listwy przypodłogowe, chyba nikt nie powinien mieć większych problemów.

Zakup mieszkania to poważna i kosztowna inwestycja, więc trzeba liczyć się z tym, że będzie jeszcze przez długi czas wymagała doinwestowania. Najważniejsze jest jednak to, aby dobrze to mieszkanie wykończyć. Będzie przecież służyć przez lata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.