Jak estetycznie rozprowadzić kabel sieciowy w domu jednorodzinnym?

Remigisz Szulc
13.04.2021

Dom wykończony i gotowy do wprowadzenia, ale nagle przypomniałeś sobie, że zapomniałeś o rozprowadzeniu sieci LAN? To spory błąd, który na szczęście można jeszcze naprawić. Co prawda dziś coraz więcej osób zdaje się na połączenie przez Wi-Fi, ale nie ma o czym mówić – kabel to kabel, a już szczególnie wtedy, gdy chcemy podłączyć do Internetu takie urządzenia, jak telewizor, konsola czy komputer stacjonarny. Jak zatem estetycznie rozprowadzić kabel sieciowy po domu jednorodzinnym bez bruzdowania ścian? Sprawdź te podpowiedzi.

Wykorzystaj listwy przypodłogowe

Od tego właśnie są i jest to zdecydowanie najprostszy sposób na rozprowadzenie skrętki po domu, do wszystkich pomieszczeń, w których masz listwy przypodłogowe. Oczywiście „po drodze” trzeba będzie wywiercić otwory w ścianach, ale to nic trudnego ani męczącego. Problem zacznie się wtedy, gdy na trasie przebiegu skrętki nie ma listew tylko np. cokoliki z płytek. Co wtedy?

Możesz albo wymienić cokoliki na listwy, albo odkuć cokoliki, wybruzdować niewielki rowek na skrętkę, a następnie przykleić cokoliki klejem montażowym. Nie powinno to spowodować żadnych widocznych strat.

Rada

Sprawdź, ile przewodów zmieści się w rynience w listwie – zwykle mogą one pomieścić 2-3 kable jednocześnie. W takiej sytuacji można część kabli schować za listwą, po odkręceniu jej od ściany.

Może sufit podwieszany?

Jeśli masz dom parterowy z sufitami podwieszanymi, to jesteś szczęściarzem – rozprowadzenie kabla sieciowego po budynku będzie fraszką. Musisz tylko wyjść z nim na poddasze nieużytkowe i schodzić do każdego pomieszczenia przez sufit. Oczywiście zostaje jeszcze kwestia zamaskowania kabla sieciowego, który nie może ordynarnie zwisać z sufitu i „dyndać” przy ścianie. Tutaj przydadzą Ci się listwy maskujące z PVC w kolorze ściany.

Nie są to może idealne rozwiązania pod względem estetycznym, ale i tak lepsze niż zostawienie widocznych kabli na podłodze, nie wspominając już o czasochłonnym i bardzo kłopotliwym bruzdowaniu ścian pod nową instalację. Skoro zapomniałeś rozprowadzić sieć po domu na etapie wykańczania/remontowania wnętrza, to teraz trzeba trochę pokombinować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.