Jak dbać o zraszacze ogrodowe?

Piotr Kowalczyk
29.03.2023

System automatycznego podlewania ogrodu to ogromne ułatwienie. Nie trzeba pamiętać o nawodnieniu np. trawnika, a tym bardziej biegać po ogrodzie z wężem, co oszczędza mnóstwo czasu. Wiele osób zapomina jednak o tym, że taki system wymaga okresowej konserwacji. Szczególnie ważne jest dbanie o najdelikatniejszą część układu, czyli zraszacze ogrodowe. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Demontuj zraszacze na zimę

Nie jest to może konieczne, natomiast jeśli rzeczywiście chcesz zadbać o swoje zraszacze ogrodowe, to zalecamy ich demontaż tuż przed zimą. W ten sposób wyeliminujesz ryzyko uszkodzenia głowicy przez zamarzniętą wodę, co może nawet doprowadzić do pęknięcia zraszacza i konieczności jego wymiany.

Pamiętaj również, aby przed zimą dokładnie przedmuchać całą instalację wodną w ogrodzie sprężonym powietrzem. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy decydujesz się zostawić zraszacze na swoich miejscach, rezygnując z ich demontowania.

Regularnie czyść wbudowany filtr

Każdy zraszacz ogrodowy posiada wbudowany filtr – najczęściej wykonany z tworzywa. Zbierają się w nim różne zanieczyszczenia, głównie drobinki piasku, które trzeba regularnie usuwać. Po wyjęciu spryskiwacza lub samej głowicy, wyciągnij filtr i opłucz go pod bieżącą wodą. Jeśli zebrało się na nim sporo utlenionego żelaza, to warto dodatkowo oczyścić sitko szczoteczką do zębów.

Co jakiś czas pozwól zraszaczowi wykonać pełny obrót

Jeśli zraszacz przez lata pracuje wyłącznie w jednym, dość wąskim zakresie obrotu, to nawet urządzenie dobrej firmy w końcu ulegnie uszkodzeniu i przestanie się obracać. Aby tego uniknąć, czy raczej przedłużyć zraszaczowi „życie”, warto kilka raz w sezonie zmienić ustawienia i pozwolić na zrobienie kilkunastu pełnych obrotów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.