Inwestowanie w fototapety – dlaczego warto?

Maciej Piwowski
17.02.2016

Jakie zalety skłaniają nas do użycia fototapety jako dekoracji pomieszczeń?

Trendy w aranżacji wnętrz ulegają niemal ciągłym zmianom. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień, ale możemy spotkać się z nowinkami przynajmniej raz lub dwa w roku. Dzieje się to przede wszystkim w momencie, kiedy organizowane są targi wnętrzarskie. Jeden ze świeższych trendów w aranżacji wnętrz to fototapety, które przeżywają dzisiaj renesans. Ich historia sięga wielu lat wstecz, jednak kiedyś kojarzone były bardziej z kiczem i tandetą, aniżeli cudowną, niebanalną i robiącą wrażenie dekoracją, jaką stały się teraz.

Fototapety znane od lat

Wgłębiając się w tematykę fototapet bardzo szybko orientujemy się, że nie jest to tak duża nowinka dekoracyjna jak może się wydawać. Owszem, nowa jest jej forma, jednak tak naprawdę zdobienie ścian bądź innych elementów domów oraz mieszkań to powrót związany z rozwojem technik drukarskich, fotograficznych i komputerowych. To właśnie te techniki pozwalają nam na stworzenie wymarzonej fototapety, drukowanej na podane wymiary oraz co najbardziej istotne – ze zdjęcia, które wykonane zostało przez nas osobiście aparatem cyfrowym. Wystarczy aby zdjęcie to było wykonane w odpowiedniej jakości. Jak wskazują specjaliści, wystarczy 1 piksel na fotografii cyfrowej na 1 milimetr wydruku fototapety.

Dekoracja dla każdego

Choć firmy oferujące fototapety na wymiar oraz wykonywane ze zdjęć nadsyłanych przez klientów często posiadają na stronach internetowych specjalne oprogramowania pozwalające na wykonanie pewnego rodzaju symulacji, czasami użytkownicy nie radzą sobie ze złożeniem zamówienia. W takim wypadku najlepsze firmy oferujące fototapety wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, oferując nawet obróbkę zdjęć czy też doradztwo. Jedynym zadaniem klienta jest podesłanie bądź wskazanie zdjęcia z gotowych projektów, jakie te firmy również oferują.

Największą zaletą tej dekoracji jest fakt, że wybierając odpowiedni wzór można dopasować fototapety do każdego typu wnętrza, każdego stylu aranżacji oraz każdego pomieszczenia, nawet kuchni i łazienki gdzie panują niekorzystne warunki. Do łazienki bądź kuchni niezbędne jest dobranie jak najbardziej trwałego materiału - najlepiej sprawdzają się fototapety winylowe dodatkowo pokryte laminatem bądź niekwestionowanie, fototapeta ze szkłem. Wybór typu fototapety ma znaczenie również ze względu na jej montowanie – każdy typ wymaga innego przygotowania ściany oraz innych zasad. Podstawową kwestią jest fakt, czy fototapetę montować samodzielnie czy może jednak oddać to w ręce specjalisty.

Dlaczego warto?

Fototapeta jest warta każdej ceny, pod warunkiem, że zostanie ona odpowiednio dobrana zarówno pod względem wyglądu jak i materiału, z jakiego jest wykonana. Musi być dobrana pod względem typu pomieszczenia i stylu aranżacji. Po odpowiedniej selekcji efekty są znakomite – fototapety zapewniają wnętrzu oryginalny wygląd, podkreślają znaczenie użytkowe pomieszczenia i zwiększają komfort domowników przebywających we wnętrzu. Podsumujmy zalety fototapet:

  • nieograniczony wybór motywów (również własne)

  • drukowanie na podane wymiary

  • edycja (kadrowanie) zdjęć przed wydrukiem

  • nasycone kolory

  • trwałe, nieblaknące barwniki

  • ekologiczne materiały

  • standardowe (znane od lat) techniki klejenia

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Mural24.pl

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.