Ile kosztuje założenie trawnika?

Remigisz Szulc
08.02.2022

Trawnik to jeden z kluczowych elementów przydomowego ogrodu. Nie tylko cieszy oczy, ale także jest bardzo funkcjonalny, tworząc przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Najpierw jednak trzeba go założyć, co wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać – wymaga to ogromnego nakładu pracy i czasu. Dlatego wiele osób woli zlecić założenie trawnika profesjonalnej ekipie. Ile to kosztuje? Sprawdź, na jaki wydatek musisz się przygotować.

Trawnik z wysiewu

Najtańszą opcją na założenie trawnika jest wysianie nasion odpowiedniego gatunku traw, który trzeba dobrać m.in. do rodzaju gleby, poziomu nasłonecznienia oraz deklarowanej przez inwestora intensywności nawadniania. Cena dobrych gatunkowo nasion traw waha się od około 150 do nawet 250 złotych za 25-kilogramowy worek, który powinien wystarczyć około 500 metrów kwadratowych terenu.

Jeśli natomiast chodzi o robociznę, to wiele zależy tutaj od aktualnego stanu terenu. Jeśli ekipa musi najpierw posprzątać śmieci po budowie, następnie usunąć chwasty, glinę i hummus, a dopiero później nawieźć docelową ziemię pod trawnik, to koszty oczywiście wzrosną.

Przeciętnie można przyjąć, że koszt założenia trawnika z wysiewu waha się od około 12 do nawet 20 złotych za metr kwadratowy, w zależności od zakresu prac i regionu kraju. W cenie zawiera się usługa wyrównania terenu, rozwiezienia nowej ziemi, walcowania, wysiewu oraz pierwszego koszenia.

Jeśli więc masz do założenia 500 metrów kwadratowych trawnika, to w opcji wysiewu zapłacisz 200 złotych za nasiona oraz – uśredniając – 7500 złotych za robociznę. Do tego trzeba również doliczyć koszt ziemi oraz pracy koparki.

Trawnik z rolki

Trawniki z rolki cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród prywatnych inwestorów, ponieważ mają zasadniczą zaletę: nie trzeba czekać na wzrost trawy. Od razu możemy się cieszyć piękną, zieloną murawą i zacząć z niej korzystać nawet następnego dnia. Niestety, ta opcja jest też znacznie droższa.

W przypadku trawnika z rolki płacimy za każdy metr kwadratowy przywiezionej zrolowanej darni. Średnio jest to koszt od 12 do 18 złotych za metr kwadratowy, co w przypadku 500 metrów kwadratowych powierzchni trawnika daje nam średnio około 7000 złotych za samą trawę.

Oczywiście doliczamy jeszcze koszt usługi ogrodników, na którą składa się zarówno przygotowanie terenu, jak i ułożenie trawnika z rolki. Doliczamy więc wcześnie 7500 złotych.

Jak widać trawnik z rolki jest dwukrotnie droższy od tego z wysiewu. Dlatego warto się dobrze zastanowić, czy na pewno chcemy tyle dopłacić, aby móc od razu cieszyć się zieloną murawą wokół domu (opcja wysiewu przesuwa ten moment o około 3 tygodnie).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.