Ile kosztuje projekt wnętrza? Czy warto zatrudnić projektanta?

Jerzy Biernacki
12.06.2023

Już dawno minęły czasy, kiedy remontując mieszkanie czy dom daliśmy się ponieść fantazji i wybieraliśmy zupełnie przypadkowe materiały wykończeniowe. Dziś dominuje trend trzymania się jednego stylu, dzięki czemu gotowe wnętrze jest spójne i dobrze dopasowane do preferencji estetycznych właścicieli. W osiągnięciu takiego efektu może Ci pomóc zawodowy projektant wnętrz. Ile kosztuje usługa projektowa? Sprawdź to w naszym poradniku.

Cena zależy od skali projektu

Jeśli chcesz zlecić zaprojektowanie wnętrza tylko jednego pomieszczenia, to w przypadku standardowego pokoju w mieszkaniu w bloku ceny zaczynają się od około 1500 złotych. Nieco więcej trzeba zapłacić za łazienkę i kuchnię (dochodzi kwestia rozplanowania instalacji) – tutaj trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie od 2000 złotych.

W przypadku całościowego projektu mieszkania lub domu cenę podaje się za metr kwadratowy powierzchni. Stawki projektantów wynoszą od około 150 do 250 złotych za m2.

Kiedy warto sięgnąć po pomoc projektanta?

Choć ceny projektowania wnętrz mogą nieco odstraszać, zwłaszcza osoby dysponujące ograniczonym budżetem remontowym, to jednocześnie jest to opcja warta przynajmniej rozważenia.

Zdecyduj się na zatrudnienie projektanta wnętrz, jeśli:

  • Nie masz kompletnie czasu na przemyślenie charakteru swojego wnętrza;
  • Nie chcesz biegać po sklepach w poszukiwaniu inspiracji;
  • Nie masz zmysłu projektowania, obawiasz się chaotycznego efektu;
  • Zależy Ci na spójnym, przemyślanym projekcie;
  • Chcesz otrzymać projekt techniczny wraz z kosztorysem, co pozwoli utrzymać budżet remontowy w ryzach;

Dodatkowo warto wspomnieć, że wielu projektantów w cenie swojej usługi uwzględnia już wizytę w mieszkaniu/domu, podczas której zwróci fachowcom uwagę na detale, dokładnie wyjaśni im szczegóły projektu, a nawet – za dopłatą – może pełnić funkcję nadzoru inwestorskiego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie