Hortensje w ogrodzie: kilka wskazówek dla początkujących

Piotr Kowalczyk
15.01.2024

Hortensje to jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, które mogą być kluczową ozdobą Twojej zielonej przestrzeni. W dodatku są to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie. Jeśli chcesz się cieszyć ich zachwycającym widokiem od późnej wiosny do późnej jesieni, to wykorzystaj nasze wskazówki.

Wybór odpowiedniego stanowiska

Hortensje najlepiej radzą sobie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Nie należny natomiast sadzić ich w miejscach, w których byłyby przez wiele godzin wystawione na bezpośrednie działanie palącego słońca, czyli unikamy stanowisk południowych.

Podłoże

Hortensja lubi próchniczą ziemię o lekko kwaśnym pH, dlatego śmiało możesz zmieszać obecne podłoże z torfem lub kompostem. Takie przygotowanie do sadzenia zapewni hortensji optymalne warunki wegetacyjne.

Nawadnianie

Hortensja wymaga dość intensywnego i regularnego nawadniania w okresach suszy i wysokich temperatur. Podlewamy codziennie, ale nie przesadzamy z ilością wody, aby nie dopuścić do gnicia płytkiego systemu korzeniowego.

Nawożenie

Tak, hortensje wymagają nawożenia, o czym wielu domowych ogrodników nie wie lub zapomina. Nawozimy wczesną wiosną, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, używając specjalnych nawozów do hortensji lub uniwersalnego nawozu dla roślin kwasolubnych.

Przycinanie

Hortensje najlepiej przycinać tuż po zakończeniu kwitnienia lub wiosną, pamiętając przy tym, że roślina kwitnie na pędach z poprzedniego roku, dlatego nie można ich nadmiernie skracać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie