Gres polerowany – poznaj jego zalety i wady

Jerzy Biernacki
16.04.2024

Gres polerowany to jedna z najchętniej wybieranych okładzin podłogowych. Nie można mu odmówić urody, eleganckiego sznytu i trwałości, natomiast podejmując decyzję o wyborze gresu warto wziąć pod uwagę także wady tego materiału. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Zalety gresu polerowanego

Podstawową zaletą tego materiału jest jego wytrzymałość. Gres polerowany jest bardzo odporny na ścieranie, zarysowania i pęknięcia, co czyni go idealnym materiałem na podłogi w miejscach o wysokim natężeniu ruchu czy np. do domów ze zwierzętami.

Kolejną zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Gładka powierzchnia ułatwia czyszczenie i utrzymanie gresu w dobrym stanie.

Gres polerowany wykazują się też odpornością na plamy, co wynika z faktu, iż jest mniej porowaty niż inne rodzaje ceramiki.

Estetyka to oczywiście rzecz gustu, natomiast trzeba przyznać, że gres polerowany prezentuje się niezwykle elegancko, a przy tym optycznie powiększa przestrzeń. Ten materiał jest dostępny w szerokiej gamie wzorów i kolorów.

Wady gresu polerowanego

Wiele osób za największą wadę gresu polerowanego uznaje jego śliskość. Na takiej podłodze można się łatwo poślizgnąć, szczególnie tuż po myciu, na co szczególną uwagę powinny zwrócić rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze.

Polerowana powierzchnia gresu sprawia również, że doskonale widać na niej wszelkie zabrudzenia i zarysowania, dlatego taka podłoga wymaga pieczołowitej dbałości o czystość.

Nie zapominajmy również o wysokich kosztach. Gres polerowany może być droższy niż inne rodzaje płytek podłogowych, zarówno pod względem ceny samego materiału, jak i montażu – fachowcy z reguły liczą więcej za wykończenie podłogi płytkami gresowymi, szczególnie wielkoformatowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie