Gdzie umieścić oświetlenie ogrodowe?

Andrzej Winnicki
03.01.2022

Oświetlenie ogrodowe jest bardzo ważnym, a jednocześnie nagminnie lekceważonym elementem wyposażenia terenu wokół domu. Zwykle zostawiamy to sobie na sam koniec, gdy jesteśmy już wyczerpani aranżowaniem ogrodu, w efekcie czego punkty świetlne wyznaczamy trochę przypadkowo. Aby tego uniknąć warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Sprawdź, gdzie na pewno powinieneś umieścić oświetlenie ogrodowe.

Nad bramą garażową

To obowiązkowe miejsce, w którym należy umieścić jeden punkt świetlny, najlepiej z czujnikiem ruchu. Oświetlenie nad bramą garażową poprawia bezpieczeństwo po zmroku, ułatwia zaparkowanie samochodu oraz minimalizuje ryzyko np. przytarcia autem o ścianę budynku.

W pobliżu furtki

Nawet jeśli odwiedzający Cię goście zawsze przyjeżdżają własnymi samochodami, to i tak potrzebujesz dodatkowego oświetlenia w pobliżu furtki, chociażby na wypadek wizyty listonosza, urzędnika etc.

Wzdłuż ścieżki prowadzącej do domku gospodarczego

Większość z nas przechowuje w domku nie tylko narzędzia ogrodowe, ale również np. drewno kominkowe. Dlatego ścieżka prowadząca do domku gospodarczego powinna być oświetlona, aby można było z niej komfortowo i bezpiecznie korzystać po zmroku.

Przy wiacie śmietnikowej

Segregowanie śmieci zimą nie jest niczym przyjemnym, a już na pewno nie wtedy, gdy musimy świecić sobie latarką. Uprzedź fakty i zainstaluj w pobliżu wiaty dodatkowe źródło światła, które znacząco poprawi komfort wynoszenia i segregowania śmieci po zmroku (który zimą zapada już po godzinie 16).

W najdalej wysuniętej części ogrodu

Tutaj oświetlenie przyda się przede wszystkim w celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Jeśli masz duży ogród, to warto doświetlić jego najdalej wysunięte części, aby czuć się bardziej komfortowo podczas wieczornego siedzenia na tarasie.

Na tarasie i w jego bezpośrednim otoczeniu

Z tarasu można i warto korzystać także po zmroku, na przykład w gorący letni wieczór. Sprawdza się to także podczas przyjmowania gości i robienia imprez w ogrodzie. Taras musi więc być oświetlony, co dotyczy również jego bezpośredniego otoczenia (zyska na tym jego estetyka).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.