Gdzie kupować rośliny ogrodowe?

Mariusz Siwko
30.05.2023

Ogród bez roślin? Niemożliwe, prawda? Zabierając się za zakładanie przydomowego ogrodu trzeba mieć na uwadze, że sam zakup roślin będzie stanowić spore obciążenie finansowe. Wiele osób zastanawia się, gdzie kupować rośliny, aby z jednej strony trochę zaoszczędzić, a z drugiej mieć pewność, że rośliny są zdrowe i na pewno się przyjmą. Oto kilka wskazówek.

Najlepszym adresem są renomowane szkółki

Szkółki ogrodnicze to bezapelacyjnie wybór numer 1. Nie tylko dlatego, że oferują własnoręcznie wyhodowane okazy, ale też sprzedają je w lepszych cenach. Jeśli planujesz duży jednorazowy zakup roślin do ogrodu, na przykład tui na żywopłot, to zdecydowanie polecamy wybrać się do lokalnej szkółki ogrodniczej – przy większym zamówieniu można pokusić się o negocjowanie ceny.

Sklepy ogrodnicze? Tylko okazjonalnie

Lokalne sklepy ogrodnicze to niezły wybór, o ile akceptujesz wyższe ceny. Sklep to tak naprawdę pośrednik w obrocie roślinami ogrodowymi, który musi zarobić na marży, stąd na pewno zapłacisz więcej za wybrane okazy niż w szkółce. Z drugiej strony sklepy ogrodnicze są dostępne na wyciągnięcie ręki, często po sąsiedzku, dlatego sprawdzą się wtedy, gdy np. zabraknie nam kilku roślin do skończenia projektu.

Odpuść sobie kupowanie roślin ogrodowych w markecie

Markety budowlane czy spożywcze nie są najlepszym miejscem do tego, aby kupować w nich rośliny ogrodowe. Owszem, kusi niska cena i dostępność roślin, natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że często są to okazy po przejściach – niewiadomego pochodzenia, chore, przechowywane w nieodpowiednich warunkach, z przesuszonym systemem korzeniowym.

Zakup roślin w markecie to pozorna oszczędność, ponieważ szybko może się okazać, że i tak trzeba będzie je niedługo wymienić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie