Gazowy kocioł dwufunkcyjny: zalety i wady

Antoni Kwapisz
02.07.2019

Kotły dwufunkcyjne, czyli wyposażone w przepływowy podgrzewacz wody, są powszechnie uznawane za gorsze rozwiązanie niż kotły jednofunkcyjne z osobnym zasobnikiem CWU. Faktem jest jednak, że czasami nie ma innego wyjścia i po prostu trzeba zastosować kocioł z zasobnikiem warstwowym. Dzieje się tak w sytuacji, gdy np. kocioł ma zawisnąć w łazience czy w kuchni, bo w domu brakuje pomieszczenia gospodarczego. Wówczas liczy się oszczędność każdego centymetra kwadratowego powierzchni, a także estetyka. Gazowy kocioł dwufunkcyjny ma swoje wady, ale i kilka zalet. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Zalety dwufunkcyjnego kotła gazowego

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest kompaktowość. Kocioł dwufunkcyjny zajmuje znacznie mniej miejsca niż jednofunkcyjny, ponieważ stosuje się w nim niewielki zasobnik warstwowy, w którym woda użytkowa jest podgrzewana na bieżąco (w sposób przepływowy). Z tego wynika kolejna zaleta kotła dwufunkcyjnego, czyli estetyka. Wezmą to pod uwagę osoby, które muszą umieścić urządzenie np. w łazience.

Kotły dwufunkcyjne z reguły są wyraźnie tańsze niż jednofunkcyjne o takiej samej mocy. Bywa również, że są tańsze w eksploatacji, ponieważ nie występują w nich tak duże straty ciepła (nazywane postojowymi). Kocioł dwufunkcyjny pozwala także na utrzymywanie niższej temperatury wody wtedy, gdy nie ma na nią zapotrzebowania (np. w nocy).

Wady, które trzeba wziąć pod uwagę

Dwufunkcyjny kocioł gazowy nie bez przyczyny jest uznawany za mniej korzystne rozwiązanie niż jednofunkcyjny. Najważniejszą wadą takich konstrukcji jest niski komfort korzystania z ciepłej wody użytkowej. Typowym problemem jest sytuacja, w której przy dużym poborze (np. równoczesne korzystanie z prysznica i kranu w kuchni) zwyczajnie brakuje CWU. Następują wówczas gwałtowne skoki temperatury, co jest nie tylko nieprzyjemne, ale może też być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci.

Jest to główny powód, dla którego nie zaleca się stosowania kotła dwufunkcyjnego w sytuacji, gdy punkt poboru wody znajduje się w odległości powyżej 5 metrów od urządzenia grzewczego. Podobnie będzie w przypadku domów z dwiema kondygnacjami, w których kocioł zostanie zainstalowany na dole (mogą występować niedobory CWU w górnej łazience).

Kotła dwufunkcyjnego nie należy wybierać także wtedy, gdy planujemy mieć w domu wannę lub panel prysznicowy z hydromasażem. Urządzenie po prostu może mieć duży problem z zapewnieniem stałych dostaw ciepłej wody użytkowej przez dłuższy czas.

Podsumowując: w sytuacji, gdy w domu znajduje się kotłownia lub pomieszczenie gospodarcze, rozsądniej będzie wybrać kocioł jednofunkcyjny, który po prostu gwarantuje znacznie wyższy komfort. Dwufunkcyjny kocioł gazowy to raczej ostateczność i to pomimo jego dość istotnych zalet.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie