Gazobeton – poznaj zalety tego materiału do wznoszenia ścian

Marek Szydełko
17.07.2023

Każdy inwestor budujący dom system gospodarczym musi podjąć szereg decyzji w zakresie wyboru konkretnych technologii i materiałów. Jedna z pierwszych dotyczy tego, z czego zostaną zbudowane ściany zewnętrzne. Wybór jest spory, natomiast szczególnie dużą popularnością od lat cieszy się gazobeton. Jakie są zalety tego materiału? Najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Niska cena

Głównym powodem, dla którego tak wielu inwestorów stawia na gazobeton, jest atrakcyjna cena tego materiału – szczególnie w zestawieniu z pustakiem ceramicznym. Jeśli musisz mocno pilnować budżetu, to gazobeton może być dobrym wyborem.

Szybka budowa

Inwestorzy i ekipy murarskie lubią gazobeton, ponieważ jest to materiał pozwalający na błyskawiczne wznoszenie ścian. Jest lekki, łatwo się go układa, również na cienkie spoiny, a do tego zazwyczaj trzyma wymiar.

Uniwersalność

Gazobeton nadaje się do wznoszenia zarówno ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych, w tym działowych. Można go również wykorzystać do szeregu innych prac budowlanych, na przykład do wykonania podestów, konstrukcji łazienkowych i kuchennych etc.

Dobre właściwości izolacyjne

Gazobeton to dobry materiał dla osób, którym zależy na wybudowaniu domu energooszczędnego czy nawet pasywnego. Nieprzypadkowo to właśnie z gazobetonu wykonuje się ściany jednowarstwowe, niewymagające dodatkowej warstwy ocieplenia ze styropianu czy wełny mineralnej.

Szybkie oddawanie wilgoci

Gazobeton jest stosunkowo chłonnym materiałem, dlatego wybudowane ściany warto jak najszybciej zabezpieczyć przed bezpośrednim zamakaniem od deszczu. Na szczęście nawet jeśli się to nie uda, to wiosną i latem ściany powinny błyskawicznie wyschnąć – wtedy będzie już można przystąpić do wykonania izolacji.

Niezła nośność

Ściany wybudowane z gazobetonu mogą znosić spore obciążenia. Nie ma problemu z mocowaniem w nich ciężkich szafek, obrazów, różnych elementów wyposażenia domu – trzeba tylko pamiętać o zastosowaniu odpowiednich kołków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie