Fototapeta – sposób na pobudzenie wyobraźni dziecka

Jerzy Biernacki
12.10.2021

Ozdoby do pokoju dziecięcego mogą pełnić wiele różnych funkcji – nie tylko dekoracyjną. Odpowiednio dobrane wzory okażą się być także pomocą dydaktyczną, motywacją do rozwijania swoich pasji, a także akcentem, który pobudza wyobraźnię szkraba. Najlepszym dowodem na to są fototapety.

W pokoju dziecka mogą zagościć nie tylko superbohaterowie, postaci z kreskówek czy jednorożce. Wachlarz możliwości jest o wiele szerszy, a im bardziej pomysłowe rozwiązanie, tym większa szansa, że latorośl zyska aranżację, która będzie nie tylko ładna, ale i praktyczna.

Maluchy najlepiej uczą się poprzez zabawę, dlatego fototapeta dziecięca może mieć na przykład dydaktyczny charakter. Jeśli szkrab wie już, kim zostanie jak dorośnie, ścienna ozdoba może być doskonałą ilustracją jego przyszłego zawodu. Chodzi o to, by stylizacja wnosiła do codzienności dziecka coś więcej – by stworzyła przestrzeń, w której maluch ma doskonałe warunki, by się rozwijać!     

Dekoracje do pokoju dziecka, które mają znaczenie

Przemyślana aranżacja pokoju dziecięcego to klucz do tego, by przestrzeń była dla szkraba niekończącym się źródłem inspiracji do rozwoju i zabawy. Doskonale widać to na przykładzie wzorów o dydaktycznym charakterze. W żadnym wypadku nie są to nudne przedstawienia, choć słowo „dydaktyczny” może się kojarzyć z czymś nieciekawym.

Fototapeta, z której dziecko będzie czerpać wiedzę, może być bardzo atrakcyjna wizualnie. Kolorowa mapa świata, na której znajdują się najrozmaitsze gatunki zwierzaków typowe dla danego kraju, sprawi, że maluch dowie się, gdzie można spotkać misie koala, a gdzie renifery. Gdy dziecko jest bardzo małe, taki wzór będzie cieszył jego oczy ze względu na dużą ilość zwierzaków. Z czasem natomiast stanie się także cennym źródłem wiedzy. Do takiej aranżacji jak ulał będzie pasował duży globus!    

Innym przykładem fototapety dla dzieci, która czegoś uczy, jest wzór z kolorowymi literami alfabetu. Wzór, na którym obok liter znajdują się przedmioty, których nazwy zaczynają się na daną literę, to prosty sposób na to, by maluch oswoił się z abecadłem. Zabawa inspirowana taką fototapetą i polegająca na wymyślaniu z dzieckiem innych przedmiotów na daną literę, to świetny pomysł, by rozwijać wyobraźnię małego człowieka.  

Pokój dziecięcy – inspiracje z różnych zakątków świata

Inspiracji do ozdobienia wnętrza można szukać w bardzo różnych miejscach. Ciekawym pomysłem są dekoracje do pokoju dziecka utrzymane w określonej tematyce. To pomysł na to, by pomieszczenie zamieniło się w odległą planetę lub podmorską krainę. Mieszkając na co dzień w takim otoczeniu, dziecku nie zabraknie pomysłów do wymyślania coraz to nowych zabaw!

  • Leśne inspiracje

Dużą popularnością cieszą się aranżacje utrzymane w leśnym klimacie. Jeśli szkrab lubi spacery po lesie, a nawet biwakowanie pod gołym niebem, taka fototapeta będzie strzałem w dziesiątkę. Może przedstawiać leśne zakątki lub najrozmaitszych leśnych mieszkańców – liski, sarny, zajączki czy jeże. Wzory przypominające malunki farbami to bardzo ciekawe rozwiązanie, bo odznacza się artystycznym charakterem.  

  • Odległe galaktyki

Pokój można także zamienić w kosmiczną galaktykę, umieszczając na ścianie deseń z rakietami, latającymi spodkami i kolorowymi planetami. Dla każdego dziecka, które marzy o tym, by w przyszłości zostać astronautą, taka ozdoba będzie spełnieniem marzeń, a także znakomitym tłem do czytania książek o kosmosie!

  • Egzotyczne wyprawy

Z kolei przyszłemu podróżnikowi na pewno spodoba się pokój zamieniony w safari. Fototapeta z afrykańskimi zwierzętami sprawi, że bez względu na pogodę i porę roku za oknem, tutaj będzie egzotycznie. Słonie, żyrafy, zebry czy lwy staną się towarzyszami zabaw.   

Fototapety dla dzieci, czyli bilet do nowej aranżacji

Maluchy mają bardzo bujną wyobraźnię, dlatego wystrój wnętrza wcale nie musi być bardzo dosłowny ani infantylny. Jak więc może się prezentować pokój dziecięcy? Inspiracje nawiązujące do stylu eko lub skandynawskiego są doskonałym przykładem. Wiele mówi się o tym, żeby dziecięce aranżacje nie były zbyt pstrokate, bo to utrudnia szkrabom koncentracje.

Fototapeta prezentująca bajkowy pejzaż w pastelowej, a nawet czarno-białej kolorystyce to znakomity przykład. Inną propozycją są roślinne wzory – w polne kwiatki lub soczyście zielone liście egzotycznych palm – o takim wyglądzie, że mogłyby zostać spokojnie wykorzystane także do udekorowania salonu. Taka przestrzeń, która nie jest przeładowana, a maluch nie jest poddawany w niej dużej ilości rozpraszających bodźców, stanie się idealnym miejscem do tego, by wyobraźnia dziecka się rozwijała podczas codziennych zabaw z rodzicami i czytania książek.

Taki wygląd pokoju dziecka, który sprzyja kreatywności, a także rozwijaniu wyobraźni i pasji, to najlepsza opcja. Przestrzeń będzie wizualnie efektowna, a jednocześnie będzie się odznaczać bardzo praktycznym charakterem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.