Materiały naturalne zyskują coraz większą popularność. Wykorzystanie drewna czy kamienia w mieszkaniu lub biurze to już nie dziwna fanaberia, a elegancki trend. Kamień dekoracyjny intryguje swoim oryginalnym kolorem oraz fakturą, dzięki której światło odbija się na nim w charakterystyczny sposób, nadając interesujący efekt wizualny. Właśnie przez te cechy najlepiej wykorzystać kamień dekoracyjny na jednej ścianie czy też przy którymś z konkretnych elementów wystroju danego pomieszczenia. Pomimo wcześniej wspomnianych zalet, kamień dekoracyjny jest również dość ciężki, a jego wyłożenie może pochłonąć sporo czasu i pieniędzy. Alternatywę dla kamienia dekoracyjnego stanowić może fornir kamienny.
Fornir kamienny to wyjątkowy materiał, którego powstanie określić można dziełem przypadku, a jego wynalazcą jest Amerykanin Gernot Ehrlich. Pod koniec ubiegłego wieku wcześniej wspomniany Amerykanin zajmował się produkcją stołów oraz fontann stołowych przy użyciu płyt meblowych MDF. Za pomocą żwyicy epoksydowej naklejał na nie tablice z naturalnych łupków. W trakcie prac nad jednym ze stołów zorientował się, że po zerwaniu kamienia od płyty MDF, pozostawiona została intersująca, cienka warstwa łupka. Ehrlich zdecydował się przeprowadzić wiele eksperymentów i nie poprzestał do momentu opatentowania produkcji forniru kamiennego. Wnioskując już po samej nazwie łupek jest skałą, która się łupie, co jest jednoznaczne z rozwarstwianiem, pozostawiając przy tym coraz cieńsze plastry. Jest to materiał wykorzystywany od zamierzchłych czasów, ale stosunkowo niedawno wykorzystuje się go w nowy, efektowny sposób.
Początek produkcji forniru kamiennego ma swoje miejsce w kamieniołomach, gdzie pozyskane skały ulegają procesom rozwarstwiania, wyrównania oraz intensywnego podgrzewania co powoduje otrzymanie warstw o grubości mniej więcej papieru. Następnie, po ochłodzeniu, przyklejana jest siatka wykonana z włókna szklanego. Arkusz łupka jest separowany i skondensowany od spodu za pomocą żywicy poliestrowej dopiero po wyschnięciu kleju. Kolejnym krokiem to przycinanie do standardowych rozmiarów, tj. 122x61 cm lub 122x244cm. Żeby ułatwić transportowanie arkuszy istnieje możliwość zwinięcia ich w rolki. Całkowita grubość forniru kamiennego to przedział od 1 do 3mm. Produkowane są także forniry na bazie folii samoprzylepnej oraz na forniry na podkładach z bawełny. Folia samoprzylepna upraszcza proces układania forniru, a także nie wymaga użycia specjalnego kleju. Bawełna z kolei powoduje, że fornir jest giętki i można go wykorzystać także do oklejania narożników. Fornir kamienny posiada jedyną w swoim rodzaju fakturę oraz barwę zależnie od punktu pozyskania skały, a także jej składu mineralnego czy zmian wprowadzonych w trakcie produkcji.
Do niekwestionowanych zalet zaliczyć można lekkość, solidność oraz elastyczność forniru kamiennego. Wykorzystywany może być w różnych projektach, a jego estetyka jest identyczna co ta naturalnego kamienia elewacyjnego będąc przy tym zdecydowanie tańszym. W internecie ceny standardowych arkuszy o wymiarach 122x61cm wahają się w przedziale od 100 do 120 zł. Warto pamiętać, że fornir kamienny jest odporny na większość uszkodzeń mechanicznych oraz promienie UV. Niestety na rolki forniru kamiennego niekorzystnie wpływa chłód. Pod jego wpływem poliestrowy laminat umieszczony na dole forniru może ulec uszkodzeniu. Fornir nie powinien być także wykorzystywany jako wykładzina podłogowa. Niekorzystnie na niego wpływają także wysokie temperatury.
Wnioskując po opiniach zamieszczanych w internecie, fornir kamienny zyskuje coraz większą popularność. Jego estetyka i walory wizualne sprawiają, że idealnie sprawdza się w kuchniach i łazienkach. Fornir kamienny zastosować można chociażby do oklejenia przestrzeni ścian, które nie są wykorzystane przez meble kuchenne czy też okleić nim same meble. Ciekawym pomysłem może być także kabina prysznicowa wyłożona fornirem o tonacji grafitowej, a w salonie ciekawy efekt uzyskać można przy zastosowaniu kamiennej tapety. Fornir kamienny pozwala cieszyć się pięknem kamienia naturalnego w rozsądnej cenie.
Przy wyborze forniru kamiennego zachęcamy do odwiedzenia sklepu https://fornirykamienne.pl/
Artykuł partnera.