Folia kubełkowa, nazywana również membraną kubełkową, to materiał przeznaczony do ochrony fundamentów budynków. Choć jej stosowanie nie jest obligatoryjne i wielu inwestorów z niej rezygnuje (głównie z uwagi na koszty), to jednak nie można jej odmówić wielu zalet. Najważniejszym funkcjom folii kubełkowej przyglądamy się w naszym poradniku.
Folia kubełkowa tworzy fizyczną barierę, która zapobiega bezpośredniemu przenikaniu wilgoci z grunt na powierzchnię fundamentu. Dzięki temu fundamenty budynku są lepiej chronione przed zawilgoceniem, choć oczywiście nie możemy zapominać również o izolacji chemicznej i dociepleniu fundamentów. Zastosowanie folii jest szczególnie wskazane w sytuacji, gdy na danym terenie utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych.
Folia kubełkowa zapewnia dodatkową, fizyczną ochronę warstwy hydroizolacji fundamentu przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak nacisk gruntu, kamienie czy korzenie roślin, a także w wyniku prowadzonych robót instalacyjnych.
Dzięki wypukłej strukturze folia kubełkowa tworzy przestrzeń powietrzną między fundamentem a folią, co umożliwia skuteczne odprowadzanie wody opadowej wzdłuż powierzchni fundamentu. To z kolei zapobiega gromadzeniu się wody przy fundamentach i minimalizuje ryzyko powstawania wilgoci i pleśni.
Choć nie jest to jej podstawowa funkcja, to folia kubełkowa może poprawiać izolację termiczną fundamentów, ograniczając straty ciepła do gruntu.
Na koniec podkreślmy, że odniesienie korzyści z zastosowania folii kubełkowej jest ściśle uzależnione od poprawności jej montażu. Wiele ekip nadal popełnia tutaj błędy. Zapamiętaj więc, że folię zawsze układamy wypustkami skierowanymi w stronę fundamentu.