Folia grzewcza zamiast wodnej podłogówki? Poznaj zalety tego rozwiązania

Remigisz Szulc
20.04.2021

Ogrzewanie podłogowe jest dziś pierwszym wyborem dla większości inwestorów budujących dom jednorodzinny. Okazuje się jednak, że istnieje dla niego bardzo ciekawa alternatywa. Mamy tutaj na myśli folię grzewczą, która sukcesywnie zyskuje na popularności. Jakie są zalety tego rozwiązania? Sprawdź to w naszym poradniku.

Niski koszt wykonania instalacji

Folia grzewcza jest znacznie tańszym rozwiązaniem w porównaniu z kompletną instalacją ogrzewania wodnego, ale też w stosunku do popularnych mat grzewczych, od których jest o około połowę tańsza. Nic dziwnego, że inwestorzy coraz poważniej biorą to rozwiązanie pod uwagę. Szczególnie dotyczy to osób, które i tak z góry zakładają wykonanie instalacji fotowoltaicznej do produkcji prądu ze słońca. W takim układzie ogrzewanie przy pomocy folii grzewczej może być nie tylko tanie w wykonaniu, ale też w eksploatacji.

Ogrzewanie bez kotła grzewczego

Dużą zaletą folii grzewczej jest to, że nie wymaga ona zasilania gorącą wodą, a jedynie energią elektryczną. To pozwala zastosować ten rodzaj ogrzewania w budynkach, w których z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy zdecydować się na klasyczny kocioł grzewczy. Folia będzie więc bardzo fajnym rozwiązaniem np. do domków letniskowych, ale też do domów pasywnych, w których zużycie energii jest minimalne, a ogrzewanie elektryczne ma stanowić jedynie dodatek lub zabezpieczenie w okresie silnych mrozów.

Błyskawiczne działanie

Folia grzewcza pozwala nam od razu podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Nie musimy tutaj czekać na podgrzanie wody przez kocioł. To duży plus w sytuacji, gdy np. w chłodny i wilgotny dzień chcemy uzyskać komfortową temperaturę w dowolnym pomieszczeniu czy poprawić klimat w domu. Wystarczy tylko użyć sterownika umieszczonego na ścianie.

Tutaj ujawnia się jeszcze jedna zaleta folii grzewczej. Umożliwia ona precyzyjne sterowanie temperaturą w pomieszczeniach. Przykładowo: bierzemy kąpiel, dlatego zwiększamy temperaturę w łazience do pożądanej wartości, ale jednocześnie nie robimy tego w sypialni, gdzie nie ma takiej potrzeby.

Niskie ryzyko awarii

Folie grzewcze są stosunkowo prostym rozwiązaniem, co oczywiście przekłada się na bezawaryjność. Tutaj praktycznie nie ma się co zepsuć, w przeciwieństwie do ogrzewania wodnego, które może sprawiać problemy (szczególnie w razie nieprawidłowej instalacji).

Artykuł powstał przy współpracy https://senlandia.pl 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.