Firany zazdrostki — w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Piotr Kowalczyk
03.08.2022

Obecnie firany zazdrostki znowu są trendy i wciąć zyskują na popularności. Pozwalają na zachowanie większej prywatności, a jednocześnie spełniają funkcję dekoracyjną. Te krótkie firanki są szczególnie często wykorzystywane w aranżacji kuchni, choć to nie jedyne pomieszczenie, w którym są stosowane. W jakich wnętrzach sprawdzą się zazdrostki? Podpowiadamy.

Zazdrostki w kuchni

Zazdrostki to krótkie firany mocowane bezpośrednio na oknie. Ich zadaniem jest osłanianie wnętrza przed ciekawskim spojrzeniem przechodniów lub sąsiadów. Obecnie dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu można dobrać je do aranżacji pomieszczenia urządzonego niemal w każdym stylu — od minimalistycznego przez rustykalny aż po klasyczny. Są więc doskonałą ozdobą kuchni i świetnie prezentują się zarówno samodzielnie jak i w połączeniu z innymi typami zasłon.

Wybierając zazdrostki do kuchni, należy zastanowić się, w jakim celu mają być wykorzystane. Jeżeli mają pełnić funkcję dekoracyjną, warto postawić na delikatne modele, które przepuszczają dużą ilość światła. Jeśli jednak mają zapewniać domownikom prywatność, ponieważ okna kuchenne znajdują się w niewielkiej odległości od sąsiadów, lepiej postawić na modele z grubszej przędzy i o większych wzorach. Ważny jest również ich kolor — może on stanowić jedynie subtelny akcent okna lub dominującą dekorację pomieszczenia.

Zazdrostki w pokoju

Zazdrostki choć są najczęściej wykorzystywane w kuchni, to stosowane są również w innych pomieszczeniach, takich jak salon, jadalnia, pokój dziecięcy, przedpokój czy gabinet. Podczas wyboru konkretnego modelu tych firan warto dobrać je do specyfiki wnętrza, a także rodzaju okien, które w nim występują.

Rozmiar zazdrostek uzależniony jest również od sposobu ich ułożenia. Jeżeli mają być lekko pofalowane, wówczas powinny być około 1,5 razy większe od szerokości okna. Jeśli jednak mają być mocno pomarszczone, wtedy parametr ten musi być 2 razy większy. Ważna jest również ich długość. Producenci najczęściej oferują modele krótkie, średnie i dłuższe o wymiarach 30, 50 i 70 cm. W niskich pokojach lepiej sprawdzą się krótkie zazdrostki, z kolei w wysokich pomieszczeniach dłuższe modele.

Zazdrostki świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach eleganckich, nowoczesnych jak i tradycyjnych urządzonych w sielskim klimacie. W tych pierwszych warto postawić na koronkowe i haftowane modele. W drugich z kolei na tkaniny z kwiatowymi motywami lub wzorami szydełkowymi. W nowoczesnych pokojach świetnie sprawdzą się proste i minimalistyczne wzory zazdrostek.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.