Firanki do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego – jak wybrać odpowiednie?

Andrzej Winnicki
17.01.2020

Firanki i zasłony są niezwykle popularnym elementem wyposażenia prywatnych domów i mieszkań. Spełniają nie tylko funkcję ochronną, zabezpieczając pokój przed intensywnymi promieniami słońca, ale przede wszystkim dekoracyjną. Ogromny asortyment różnych rodzajów, wzorów i kolorów firanek sprawia, że nie zawsze wybór odpowiedniego modelu jest prosty i szybki. Na co więc zwrócić uwagę, kupując firanki do mieszkania? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Firanki do pokoju dziecięcego
  2. Stylowe firanki do salonu
  3. Firanki do sypialni

Firanki do pokoju dziecięcego

Wybór firanki dla dzieci najlepiej jest dostosować do wieku oraz zainteresowań malucha. Dobrze wyposażone sklepy internetowe z tekstyliami, takie jak kasandra.com.pl, proponują szeroki asortyment firan dedykowanych do dziecięcych pokoików. Wśród nich znaleźć można więc modele z księżniczkami i innymi bohaterami bajek, w kwiaty, samochody, zwierzaki oraz wiele innych lubianych przez maluchy wzorów. Wybierając firanki do pomieszczenia dla dziecka, zwłaszcza kilkulatka, najlepiej jest zdecydować się na wzory krótkie. W ferworze intensywnej zabawy, skoków czy biegów, maluch mógłby zaplątać się, nadepnąć i poślizgnąć na zbyt długiej firance, a stąd tylko krok do przewrócenia się i zrobienia sobie krzywdy. Dlatego też krótkie, sięgające parapetu modele są najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Stylowe firanki do salonu

Firany do salonu najlepiej jest dopasować do stylistyki i wielkości pomieszczenia. Warto pamiętać, że w przypadku niewielkich pokojów, najlepiej jest wybrać krótkie modele, np. eleganckie firanki panele. Najlepiej, by były one utrzymane w jasnych barwach, np. śnieżnobiałej bieli, ecru czy kości słoniowej. W ten sposób powiększą one optycznie przestrzeń. Istotna jest też odpowiednia długość firan. Przyjmuje się, że optymalna długość to taka, gdy firany kończą się na wysokości ok. 1,5 centymetra nad podłogą. Ponadto bardzo długie, gęste i ciężkie zasłony nie są polecane do niewielkich pomieszczeń. W ten sposób nie dość, że stracimy sporo cennego miejsca, to jeszcze optycznie przytłoczymy przestrzeń zbyt „masywnym” materiałem.

Firanki do sypialni

Jeśli chodzi o firany do sypialni, to powinny być one przede wszystkim funkcjonalne. Ich długość czy gęstość nie jest tak istotna, w tym pokoju bowiem o wiele ważniejsze są zasłony, kotary czy rolety. Najlepiej jednak, aby firanki były na tyle krótkie, aby bez problemu można było opuścić zamontowane pod nimi na oknie rolety lub też zasłonić je nieprzepuszczającymi światła kotarami.

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.