Elementy systemu fotowoltaicznego

Mateusz Nowak
19.07.2021

Instalacje fotowoltaiczne przystosowane do produkcji energii elektrycznej ze słońca tzw. zielonej energii, zbudowane są z wielu istotnych elementów, które odpowiadają za jej sprawne i wydajne działanie. Sprawdź, z czego składa się system fotowoltaiczny oraz jakie funkcje pełnią jego poszczególne podzespoły.

Budowa instalacji fotowoltaicznej

Kompletny system fotowoltaiczny składa się z kilku podstawowych elementów, w tym ogniw fotowoltaicznych, falownika, okablowania oraz specjalny zestaw montażowy.

Panele fotowoltaiczne

Głównym i zarazem jednym z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej są oczywiście panele fotowoltaiczne. To właśnie dzięki nim możliwe jest pozyskiwanie energii elektrycznej w postaci prądu stałego na skutek przemiany promieniowania słonecznego. W zależności od rodzaju ogniw dzielimy na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Pierwsze z nich są droższe i o wiele bardziej wydajne, niemniej jednak gorzej radzą sobie w warunkach zachmurzenia. Natomiast panele polikrystaliczne, choć są tańsze i z zasady mają niższą moc, to doskonale radzą sobie w naszym klimacie.

Inwerter (falownik)

Inwerter – inaczej falownik to urządzenie uznawane za serce całej instalacji fotowoltaicznej. Jego najważniejszą funkcją jest zamiana prądu stałego wytwarzanego przez panele na prąd przemienny, który następnie możemy wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń znajdujących się w naszym domu. Oprócz tego falownik, w sytuacji wystąpienia awarii natychmiast odłącza cały system od sieci elektrycznej.

Kable i przewody do instalacji PV

Poza panelami fotowoltaicznymi i inwerterem dużą rolę odkrywają również wszelkiego rodzaju przewody solarne i akcesoria łączeniowe. Okablowanie stosowane w systemach PV powinno być przede wszystkim odporne na niesprzyjające czynniki atmosferyczne takie jak bardzo wysoka temperatura, deszcz czy śnieg.

System mocowania

Na koniec kilka słów o zestawie montażowym do instalacji fotowoltaicznej. System mocowania powinien być dopasowany pod kątem powierzchni, do której mają zostać przymocowane panele fotowoltaiczne. Na polskim rynku znajdziemy obecnie systemy dostosowane do różnych rodzajów pokryć dachowych jak np. dachówka, blachodachówka, blacha falista, blacha trapezowa czy papa. Zestawy montażowe najczęściej wykonane są z aluminium bądź stali nierdzewnej, co gwarantuje im niebywałą wytrzymałość oraz wieloletnią trwałość. Więcej informacji na temat budowy i działania systemu fotowoltaicznego dostępnych jest na stronie ecd.pl.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.