Eleganckie ogrodzenie klinkierowe, które podkreśli charakter posesji

Marek Szydełko
30.05.2022

Ogrodzenie jest niezwykle ważnym elementem każdej posesji. Pozwala na odgrodzenie jej od ulicy i innych działek, a jednocześnie zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa. Popularnością cieszą się m.in. ogrodzenia klinkierowe. Jakie wzory wybrać?

Czym jest ogrodzenie klinkierowe?

Ogrodzenie klinkierowe to zwykle betonowa, zbrojona konstrukcja pokryta charakterystycznymi płytkami, które mają imitować naturalną cegłę. Klinkier to bloki w kształcie prostopadłościanu, dlatego może być on wykorzystany również do stworzenia konstrukcji bez dodatkowej, betonowej podstawy. Zwykle jednak znajduje to zastosowanie w przypadku cienkich fragmentów murku. Materiał ten występuje w wielu różnych odcieniach, często łączących w sobie nawet kilka barw.

Ogrodzenie klinkierowe pasujące do nieruchomości

Jeśli chcesz stworzyć ogrodzenie klinkierowe na swojej działce, dobrym pomysłem jest wybór kolorystyki, która będzie idealnie pasować do pozostałych elementów nieruchomości. Mowa tu m.in. o dachówkach, elewacji czy podjeździe. Warto, by kolor klinkieru był utrzymany w takiej samej tonacji. Przykładowo, do dachu w ciepłym odcieniu czerwieni idealnie pasują ciepłe odcienie brązu czy kolor ceglany. W przypadku nowoczesnych, prostych brył, bardzo często stawia się na chłodne barwy. Doskonałym wyborem jest więc szarość, w której znajduje się odrobina niebieskiego pigmentu.

Jeśli chcesz stworzyć efekt trójwymiarowości, doskonale sprawdzi się klinkier, którego odcień zmienia się na przestrzeni całego elementu. Z daleka daje to bardziej naturalny efekt niż jednolite płytki.

Do jakich budynków pasuje ogrodzenie klinkierowe?

Ogrodzenia z cegły klinkierowej to konstrukcje dość uniwersalne, dlatego z powodzeniem sprawdzą się one bez względu na to, w jakim stylu została urządzona nieruchomość. To dobra opcja do minimalistycznych budynków, choć w tym przypadku trzeba zadbać o to, by ogrodzenie klinkierowe było proste. Jeśli jesteś właścicielem bardziej ozdobnej posesji, doskonale sprawdzą się płoty z łukami czy elementami metalowymi. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego koloru klinkieru, tak, by pasował on do budynku. Wówczas ogrodzenie będzie spójne z obiektem, bez względu na jego styl.

Różne rodzaje ogrodzeń z cegły klinkierowej

Każde ogrodzenie z cegły klinkierowej jest inne niż pozostałe. Istnieje opcja stworzenia klasycznego, prostego płotu bez żadnych ozdobników. Niektóre osoby decydują się jednak na postawienie niskich murków i dzielących je słupków, a pomiędzy – umieszczenie metalowych przęseł w orientacji pionowej lub poziomej. Takie elementy mogą być proste lub zakończone strzeliście. W bardziej ozdobnych nieruchomościach często stosuje się też metalowe dekoracje na płocie.

– Fachowcy potrafią ułożyć cegły klinkierowe w piękne łuki, a słupki zwieńczyć daszkami. Dzięki temu ogrodzenie z tego materiału może być naprawdę piękne i dopasowane do dowolnego budynku – mówi specjalista z firmy Betto.

Ogrodzenie klinkierowe można zaprojektować z pomocą specjalistów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest ono jedyne w swoim rodzaju i dopasowane do Twoich preferencji. Mowa tu zarówno o kolorystyce, jak i odległościach pomiędzy poszczególnymi słupkami. Dotyczy to również ozdobników w postaci daszków z cegły klinkierowej czy pięknych łuków.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie