Eko worki na śmieci - jak mogą ułatwić segregację śmieci?

Marek Szydełko
17.09.2021

Mimo że worki na śmieci nie kojarzą się z ekologią ze względu na materiał, z którego najczęściej są wykonywane, warto wiedzieć, że istnieje także przyjazna środowisku alternatywa. Jeżeli zależy nam na czystej naturze, warto zdecydować się na produkty kompostowalne i biodegradowalne. Ciekawą opcją, ułatwiającą segregację, są także specjalne worki, przeznaczone do poszczególnych typów odpadów. Dowiedz się, czym różnią się od innych worków.

1. Ekologiczne worki na śmieci - czy to możliwe?

2. Worki do segregacji śmieci - cechy produktu

Ekologiczne worki na śmieci - czy to możliwe?

Wzrasta świadomość ekologiczna, a wraz z nią potrzeba zakupu produktów sprzyjających środowisku. Dużo mówi się o tym, jak ważna jest segregacja śmieci. Problemem mogą stać się natomiast worki na śmieci. Wykonane z tworzywa sztucznego mogą rozkładać się dłużej, niż odpady w nich umieszczone. Aby temu zapobiec, warto zdecydować się na ekologiczną alternatywę.

Dobrym wyborem będą worki biodegradowalne i kompostowalne. Worki drugiego typu wykonane są z pełni naturalnego materiału, jakim jest skrobia kukurydziana. To nowoczesne podejście do wytwarzania przedmiotów codziennego użytku, których najczęściej używamy w dużych ilościach, co stanowi dodatkowe obciążenie dla środowiska.

Z troski o naturę powstały także worki biodegradowalne. W takim przypadku zadbano o ich szybszy rozkład, wzbogacając materiał o składnik d2w.

Oprócz materiału, przy wyborze worków na śmieci, warto zwrócić uwagę także na ich przeznaczenie. Wygodną opcją mogą być worki do segregacji odpadów.

Worki do segregacji śmieci - cechy produktu

Gospodarowania odpadami nie da się uniknąć, niezależnie od wielkości gospodarstwa domowego czy firmy. Tym bardziej, że przepisy dotyczące segregacji stają się coraz bardziej restrykcyjne. Na szczęście ich segregacja nie musi być skomplikowana. Podstawą jest odpowiednia organizacja, a pomogą w niej nie tylko pojemniki, ale również pojemne, odpowiednio oznaczone worki, przeznaczone na poszczególne kategorie odpadów. Najlepiej, aby były utrzymane w kolorystyce identycznej, jak ogólnodostępne kontenery do recyklingu. Dodatkowo worki przeznaczone specjalnie do poszczególnych typów śmieci różnią się od siebie także grubością i wytrzymałością. Wszystko natomiast jest idealnie dopasowane do rodzajów odpadów, jakie będziemy w nich składować.

Oznacza to zatem, że worki do plastiku nie muszą być tak wytrzymałe jak te przeznaczone do szkła. Ma to związek ze specyfiką odpadów - plastik jest o wiele lżejszych nie przedmioty wykonane ze szkła, takie jak butelki czy słoiki. Niezmiernie ważna jest również ekologia. Plastikowe odpady nie sprzyjają środowisku naturalnego, ze względu na bardzo długi czas rozkładu. Warto brać to pod uwagę także przy segregacji śmieci.

Worki przeznaczone do segregacji plastiku są w kolorze żółtym, a do odpadów plastikowych zaliczamy tworzywa sztuczne, folie, a także znaczną część opakowań produktów.

Inne zastosowanie mają natomiast worki w kolorze niebieskim, które wykorzystywać należy do składowania odpadów papierowych - gazet, kartonów i tym podobnych materiałów. Wysokiej jakości worek do resztek papierowych powinien być nie tylko wytrzymały, ale również szybko ulega biodegradacji.

Kolejny typ worku przeznaczony do segregacji odpadów to worki w kolorze zielonym, przeznaczone na szkło. Tego typu worki powinny odznaczać się szczególną wytrzymałością, ze względu ciężar materiału, który ma być w nim przenoszony. Segregując odpady szklane warto pamiętać, o możliwości uszkodzenia worka ostrymi krawędziami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.