Drewniane schody samonośne: jakie są ich zalety, a jakie wady?

Mariusz Siwko
27.01.2021

W domach lub mieszkaniach z dwiema kondygnacjami niezbędne jest zastosowanie schodów, które zapewnią komunikację między dołem a górą. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy i co przewiduje projekt, możemy się zdecydować na schody murowane, lub samonośne. Te drugie cieszą się większą popularnością w naszym kraju – szczególnie dotyczy to drewnianych schodów samonośnych. Jakie są ich największe zalety? Jakie mają wady? Sprawdź w naszym poradniku.

Zalety drewnianych schodów samonośnych

Podstawową zaletą takiej konstrukcji jest fakt, iż nie wymaga ona czasochłonnych i kosztownych prac murarskich. Schody zamawiamy na wymiar, według uzgodnionego ze stolarzem projektu, a następnie wystarczy je już tylko zamontować. Zajmuje to co prawda kilka godzin, ale bałaganu jest przy tym niewiele.

Samonośne schody z drewna prezentują się też bardzo elegancko, a przy tym lekko. Dobrze dobrane do wnętrza sprawiają wrażenie, jakby stanowiły element ozdobny, perfekcyjnie zintegrowany z przestrzenią mieszkalną. Nie ma tutaj efektu przytłoczenia czy tym bardziej zagracenia wnętrza.

Schody samonośne zajmują mniej miejsca niż murowane, dlatego można je fajnie wpasować także tam, gdzie musimy zawalczyć o każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Idealnie sprawdzą się w mieszkaniu dwukondygnacyjnym, choć i w domu z niewielką klatką schodową będzie to optymalne rozwiązanie.

Kolejną zaletą samonośnych schodów z drewna jest efektowny wygląd. Zdolny stolarz jest w stanie zrealizować nawet bardzo fantazyjny projekt. Tym samym schody staną się nie tylko praktycznym, ale także bardzo designerskim elementem wnętrza.

Wady drewnianych schodów samonośnych

Podstawową wadą takich schodów jest niestety dyskusyjne bezpieczeństwo. Z uwagi na fakt, iż schody samonośne zwykle są kompaktową konstrukcją, trudno jest tutaj zapewnić odpowiednio szerokie stopnie (a zwłaszcza na całej długości) oraz zabiegi, nie wspominając już o spoczynkach. Korzystanie z takich schodów na pewno nie będzie więc komfortowe dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się oraz małych dzieci.

Nie zapominajmy również o bardzo wysokiej cenie. Wiele osób sądzi, że schody samonośne z drewna będą tańsze niż murowane i obłożone drewnianymi stopnicami, ale to niestety nie jest takie pewne. Nawet proste schody wykonane z buku czy dębu solidnie obciążą budżet domowy – standardem są ceny zaczynające się od 10-11 tysięcy złotych.

Artykuł powstał przy współpracy https://www.ermont.com.pl/

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie