Dom z wentylacją mechaniczną: praktyczne zalety

Mariusz Siwko
27.10.2023

Wentylacja mechaniczna to coraz częstszy element wyposażenia współczesnych domów. Celem jej posiadania jest przede wszystkim obniżenie rachunków za ogrzewanie, przy jednoczesnym podniesieniu komfortu mieszkania. W naszym artykule omawiamy także inne, praktyczne zalety wybudowania lub zakupu domu z wentylacją mechaniczną.

Brak robactwa

Tę zaletę doceni każdy, kto nie znosi, gdy po mieszkaniu latają mu muchy, komary czy inne robaki. Wentylacja mechaniczna zwalnia z konieczności otwierania okien, dzięki czemu praktycznie eliminujemy ryzyko pojawienia się w domu nieproszonych gości.

Oczywiście nadal można otwierać okna, natomiast zawsze warto wcześniej wyłączyć centralę wentylacyjną, aby nie marnować energii.

Brak przeciągów

Lubisz, gdy w domu jest świeże powietrze, prawda? Dzięki wentylacji mechanicznej możesz cieszyć się takim efektem przez cały czas, bez wywoływania przeciągów spowodowanych otwarciem okien w różnych pomieszczeniach. Jest to bardzo komfortowe, a przy tym zdrowe.

Optymalna wilgotność

Wentylacja mechaniczna pozwala kontrolować poziom wilgotności w mieszkaniu, zarówno latem, jak i zimą. Co prawda istnieje tutaj ryzyko przesuszania powietrza, natomiast można na to reagować na bieżąco, na przykład stosując nawilżacz czy okresowo wyłączając centralę wentylacyjną.

Łatwiejsze mycie okien

Praktyczną zaletą posiadania domu z wentylacją mechaniczną jest o wiele mniej uciążliwe mycie okien. Można się tutaj ograniczyć tylko do mycia szyb i przetarcia ram na zewnątrz budynku. Wentylacja mechaniczna pozwala zrezygnować z otwierania okien, dzięki czemu nie brudzą się ramy wewnętrzne, a to ich mycie jest najbardziej czasochłonne.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie