Dom z płyty warstwowej ‒ czy to możliwe?

Antoni Kwapisz
20.02.2020

Z roku na rok powiększa się grono osób zainteresowanych alternatywnymi technologiami budowlanymi. Od pewnego czasu ich uwaga skierowana jest w stronę domów wykonanych z płyt warstwowych. Sprawdź, czy takie konstrukcje są warte zainteresowania i ile kosztują.

Czy dom z warstwówki to dobry pomysł?

Płyty warstwowe są tworzywem, z którego można korzystać w kreatywny sposób. Do niedawna postrzegano je głównie jako materiał do produkcji hal, magazynów i budynków gospodarczych. Jednak z biegiem czasu dostrzeżono ich potencjał możliwy do wykorzystania również w budownictwie domów jednorodzinnych. Co ciekawe, okazało się, że tzw. warstwówka świetnie się do tego nadaje ‒ jest niedroga i ma dobre właściwości izolacyjne. Oprócz tego budowa takiej konstrukcji nie wymaga dużej ilości czasu i pieniędzy. W sytuacji, gdyby taki dom przestał się podobać właścicielowi, to w każdej chwili można taką konstrukcję zdemontować lub rozbudować i przystosować nawet do najtrudniejszych warunków.

Trzeba jednak wiedzieć, że domy z warstwówki będą się różnić od tradycyjnych konstrukcji. Przede wszystkim nie będą miały podpiwniczenia. Jeżeli chcemy postawić je na nierównej działce, wcześniej trzeba wyrównać wszelkie różnice w poziomie terenu. W tym celu można użyć chociażby piasku. 

Różnice dostrzeżemy także pod względem estetyki. Domy z płyt warstwowych wyglądają nowocześnie, choć nie każdemu taki design przypadnie do gustu. 

Czy taki dom będzie odporny na warunki atmosferyczne?

Zaletą płyt warstwowych jest świetna izolacja termiczna. Oznacza to, że nie trzeba stosować dodatkowego wykończenia i izolacji. To wszystko znacznie skraca czas, jaki trzeba poświęcić na wykonanie budynku. Nie zachodzi konieczność układania okładziny elewacyjnej i tynków. Jednak czy w takim domu będzie ciepło? Warstwówki nie akumulują przecież ciepła. Rozwiązaniem na ten problem jest pustak ceramiczny, którego używa się do stawiania konstrukcji. Dzięki niemu możliwe jest magazynowanie energii. Wówczas warstwówka zacznie pełnić funkcję elewacji i izolacji. By nie powodować strat ciepła, konieczne jest zaprojektowanie sprawnego systemu wentylacyjnego.

Producenci domów z płyt warstwowych korzystają z rozwiązań stosowanych w obiektach przemysłowych, np. dachy ocieplają płytą z wełny. Pokrycie dachowe stanowić może np. membrana PCW, mocowana do blachy za pomocą specjalnych łączników.

Czy w przyszłości powstanie więcej domów z płyt warstwowych?

Jest to wysoce prawdopodobne. Z roku na rok coraz więcej osób interesuje się ekologią, szuka taniej alternatywy dla życia w mieście. Budowa tego typu domu jest nieporównywalnie krótsza niż tradycyjnej konstrukcji. Niektóre z nich powstają w ciągu niecałych 10 dni. Co więcej, nie zachodzi tu konieczność zatrudniania dużej ekipy budowlanej.

Dom z omawianego rodzaju płyty, o ile ocieplimy go styropianem i obłożymy tynkiem, nie różni się od domu pasywnego. Koszt jego budowy może być nawet o 30 % tańszy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie