Dom z linią lasu – uważaj na wady tego rozwiązania

Maciej Piwowski
03.10.2022

Dom z linią lasu budzi same pozytywne skojarzenia, dlatego takie nieruchomości cieszą się dużym powodzeniem na rynku wtórnym. Teoretycznie jest to ideał: spokój, cisza, odgłosy natury, brak uciążliwego sąsiedztwa. Z drugiej jednak strony trzeba sobie zdawać sprawę z wad takiego rozwiązania, a najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Na początku będzie strach

Jeśli planujesz przeprowadzić się do domu z linią lasu z mieszkania, to z góry ostrzegamy: pierwsze tygodnie mogą być naprawdę ciężkie. Chodzi tutaj przede wszystkim o strach towarzyszący wieczorem i w nocy. Ciemno, głucho, brak cywilizacji w bezpośrednim otoczeniu – nie każdy od razu to zaakceptuje.

Problemy z Internetem

Linia lasu, zwłaszcza starego, to poważny problem w sytuacji, gdy w domu nie ma Internetu światłowodowego. W takim przypadku trzeba korzystać z Internetu radiowego lub LTE, w czym linia lasu będzie skutecznie przeszkadzać. Wysokie drzewa zakłócają sygnał, dlatego spodziewaj się poważnych problemów z Internetem.

Brak niektórych mediów

Nieruchomości zlokalizowane przy lesie są bardzo efektowne, natomiast mają jeden mankament: trudno jest do nich doprowadzić wszystkie media. Wymaga to uzgodnień, uzyskania zezwoleń od właścicieli sąsiednich nieruchomości itd. Gminy nie lubią się wikłać w takie sprawy, dlatego może się okazać, że upatrzony dom np. nie ma dostępu do wodociągu, nie wspominając już o kanalizacji.

Wycieczki tuż za płotem

Mieszkając w domu z linią lasu trzeba się liczyć z tym, że tuż przy płocie regularnie będą sobie spacerować zupełnie obcy ludzie. Nie dość, że jest to niekomfortowe, to jeszcze rodzi ryzyko, że wśród spacerowiczów znajdą się osoby mające niecne zamiary i obserwujące nieruchomość w celu włamania.

Wizyty zwierząt leśnych

Nie jest to wielki problem, o ile nie marzysz o posiadaniu perfekcyjnego ogrodu. Zwierzęta leśne potrafią zniweczyć cały trud pracy w ogrodzie, niszcząc rośliny, trawnik, rozkopując ziemię itd. Standardowe ogrodzenie z siatki może być dla nich niewystarczającą przeszkodą.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.