Dom szeregowy alternatywą dla mieszkania?

Antoni Kwapisz
06.08.2021

Mieszkania są drogie – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W wielu polskich miastach ceny zbliżają się lub przekroczyły już magiczną granicę 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Nic dziwnego, że mnóstwo osób musi szukać tańszej alternatywy i często znajduje ją w podmiejskich miejscowościach, gdzie trwa boom na budownictwo szeregowe. Taki dom zdecydowanie może być opłacalną alternatywą dla mieszkania w bloku, a najważniejsze argumenty potwierdzające tę tezę znajdziesz w naszym poradniku.

Kawałek ogródka

Dla wielu osób będzie to najważniejsza zaleta domu szeregowego w porównaniu z mieszkaniem. Choć ogródki nie rozpieszczają powierzchnią (zwykle to około 150-300 metrów), to i tak są lepszym rozwiązaniem niż zwykły balkon.

Sensowniejszy układ

Domy szeregowe, nawet o takiej samej powierzchni jak mieszkania, praktycznie zawsze są bardziej ustawne. Ich układ daje namiastkę posiadania domu jednorodzinnego, pozwala też wydzielić o wiele więcej przestrzeni do przechowywania ubrań i różnych przedmiotów, zwłaszcza jeśli w cenie dostajemy też garaż lub niewielką komórkę.

Funkcjonalny podział na część dzienną i nocną

Praktycznie wszystkie domy szeregowe oferowane na rynku są budynkami dwukondygnacyjnymi. Dzięki temu zyskujemy w nich fajny i dobrze sprawdzający się na co dzień układ, w którym na parterze znajduje się salon z kuchnią, gabinet oraz toaleta, natomiast na piętrze co najmniej dwie sypialnie i łazienka.

Mniej sąsiadów

Co prawda mieszkając w domu szeregowym sąsiadów mamy za ścianą, ale w ogólnym rozrachunku na osiedlu przebywa o wiele mniej osób, niż ma to miejsce w przypadku budynków wielorodzinnych. Mniejsza liczba sąsiadów minimalizuje ryzyko irytujących konfliktów, a przy tym zwiększa szansę na nawiązanie dobrosąsiedzkich stosunków.

Własne miejsce parkingowe

Ten argument na pewno przemówi do wyobraźni kierowców, którzy mają już serdecznie dość ciągłej walki o wolnej miejsca parkingowe pod blokiem czy ostrożnego manewrowania na ciasnym parkingu podziemnym. Przed domem szeregowym zawsze znajduje się minimum jedno prywatne miejsce postojowe, a ewentualnie dodatkowe można sobie wydzielić na własnym terenie, np. rezygnując z części trawnika.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.