Dom o powierzchni 50 metrów kwadratowych? Sprawdź, dlaczego to może mieć sens

Andrzej Winnicki
11.09.2023

Dom kojarzy się z budynkiem oferującym o wiele większą przestrzeń życiową niż mieszkanie. Tym dziwniejszy może się wydawać pomysł wybudowania domu o powierzchni równej lub mniejszej typowemu M4. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób rozważa taką opcję. W naszym artykule omawiamy zalety wybudowania domu o powierzchni około 50 metrów kwadratowych.

Niskie koszty budowy

Podstawową zaletą tak małego budynku mieszkalnego jest rozsądny koszt jego wybudowania. W dobie drożyzny na rynku materiałów rozsądnie jest mierzyć siły na zamiary i np. wejść w posiadanie własnego domu bez konieczności wspomagania się wieloletnim kredytem hipotecznym.

Wiele prac można wykonać samodzielnie

Mały dom, o powierzchni około 50 metrów kwadratowych, z powodzeniem można wybudować własnoręcznie, na przykład wybierając technologię szkieletową. Będzie tanio, szybko, a przy tym z bezcennym uczuciem satysfakcji.

Niskie koszty eksploatacji

Małe domy jednorodzinne mogą być nawet tańsze w utrzymaniu niż mieszkanie. W końcu nie płacimy czynszu do wspólnoty/spółdzielni. Niewielka powierzchnia użytkowa oznacza niskie podatek od nieruchomości, niewielkie koszty ogrzewania i zużycia energii. To mądre podejście, szczególnie w niepewnych czasach.

Wygoda

Dom o powierzchni około 50 metrów kwadratowych może zaspokoić potrzeby życiowe niewielkiej rodziny, będąc przy tym całkiem komfortowym w codziennym użytkowaniu. Tak niewielki metraż oznacza brak konieczności poświęcania wielu godzin tygodniowo na sprzątanie. Zaoszczędzony czas można przeznaczyć np. na prace w ogrodzie czy relaks na tarasie.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie