Dom na skarpie? Szykuj się na problemy

Andrzej Winnicki
16.03.2023

Szukając domu zwracamy uwagę przede wszystkim na lokalizację. Dobrze, aby sprzyjała ona szybkiemu dojazdowi do pracy i do szkoły, umożliwiała bezproblemowe zrobienie zakupów i zapewniała dostęp do niezbędnej infrastruktury. Dla wielu osób ważna jest również atrakcyjna okolica, blisko natury, z dala od zabudowań przemysłowych. Szczególnie dobre wrażenie może zrobić dom na skarpie, z którego okien roztacza się piękny widok. Nie daj się jednak ponieść emocjom. Taki dom, a właściwie jego położenie, może rodzić szereg problemów. Kilka z nich omawiamy w naszym poradniku.

Zalewanie działki

Ten problem wystąpi na działce, która znajduje się u podstawy skarpy. Zalewanie jest praktycznie pewne, a rozwiązaniem będzie wyłącznie wykonanie wydajnego systemu drenażowego, co oczywiście pociąga za sobą poważne koszty.

Olbrzymie kłopoty po opadach śniegu

Zanim kupisz dom na skarpie, to wyobraź sobie, że droga dojazdowa właśnie została zasypana przez śnieg. Nie jest to przecież abstrakcyjna wizja w polskim klimacie. Czy na pewno dasz radę bez problemu podjechać swoim samochodem? Czy masz auto z napędem na cztery koła? Czy chce Ci się często odśnieżać drogę i posypywać solą? Warto się nad tym wszystkim dobrze zastanowić.

Wysoki koszt wykonania ogrodzenia

Jeśli działka nie jest jeszcze ogrodzona, to wiedz, że wykonanie płotu przy dużym spadku terenu będzie się wiązać ze sporym kosztem. Wszystko dlatego, że konieczne będzie zniwelowanie różnicy wysokości przy pomocy betonowego murka, co wymaga czasochłonnego szalowania.

Duży spadek na działce

Sam spadek może dodawać działce uroku, ale uwierz, że w codziennym korzystaniu z terenu będzie to rodzić same problemy. Począwszy od utrudnionego koszenia trawnika, przez problematyczne podlewanie (spływanie wody w jednym kierunku), aż po zupełnie prozaiczne kłopoty z np. graniem w piłkę z dziećmi, zamontowaniem placu zabaw czy choćby wygodnym rozłożeniem się na leżaku.

 

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.