Dom łatwy w sprzątaniu – jaki projekt wybrać?

Mateusz Nowak
28.05.2021

Większość osób wybierających projekt wymarzonego domu nie zwraca uwagi na to, czy dany budynek będzie później łatwy w sprzątaniu. Tymczasem jest to naprawdę ważna kwestia. Nie chcemy przecież doprowadzić do sytuacji, w której sobotnie porządki zajmują cały dzień, a może nawet przeciągają się na niedzielę. Czym powinien się charakteryzować projekt domu łatwego w sprzątaniu? Wykorzystaj nasze podpowiedzi.

Otwarta przestrzeń

Im mniej zamkniętych pomieszczeń w domu, tym łatwiej się go sprząta. Dlaczego? Ponieważ np. możesz zainwestować w odkurzacz automatyczny, który najlepiej sprawdza się właśnie na otwartej przestrzeni, nie musząc docierać do różnych zakamarków czy pokonywać progów. W dodatku otwarta przestrzeń pozwala zastosować jeden rodzaj okładziny podłogowej, np. paneli czy płytek, co zwalnia z konieczności każdorazowej wymiany wody z detergentem do mycia konkretnych materiałów.

Jeden poziom

To warunek konieczny, aby oszczędzić sobie żmudnego sprzątania domu. Budynki z poddaszem użytkowym czy piętrem są o tyle problematyczne, że muszą się w nich znaleźć schody. To nie tylko dodatkowy element do mycia i odkurzania – schody powodują też, że musisz się nieźle nachodzić i nadźwigać podczas sprzątania domu.

Okna zamiast wielkich witryn

Duże witryny prezentują się efektownie, ale niestety nie do końca sprawdzają się w domach osób lubiących perfekcyjną czystość i porządek. Na tak dużych przeszkleniach ciągle będziesz zauważać plamy, ślady dziecięcych palców czy zacieki z deszczu. Standardowe okna są pod tym względem o wiele praktyczniejsze.

Pomieszczenie gospodarcze

Warto je mieć, aby dzięki temu zyskać przestrzeń do przechowywania środków czystości, przyborów do sprzątania czy suszarki na ubrania. W ten prosty sposób pozbędziesz się wszystkich tych rzeczy z przestrzeni mieszkalnej, co sprzyja utrzymaniu porządku. Poza tym w pomieszczeniu gospodarczym zawsze można zamknąć cały domowy bałagan, gdy zjawią się goście z niezapowiedzianą wizytą.

Spiżarnia

Świetne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają idealny porządek w kuchni. Nawet niewielka spiżarnia pozwoli przechowywać produkty spożywcze, warzywa, owoce czy drobne urządzenia AGD poza zasięgiem wzroku. Dzięki temu utrzymasz porządek na kuchennym blacie.

dom
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie