Dom czy mieszkanie? Który wybór będzie dla Ciebie lepszy?

Piotr Kowalczyk
27.10.2015

Teoretycznie wybór powinien być oczywisty, ale jednak taki nie jest. Dom czy mieszkanie – jeśli stoisz przed takim dylematem, to już jesteś szczęściarzem, bo masz środki na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych. Pytanie tylko, na co się zdecydować? Pod uwagę powinieneś wziąć nie tylko swoje marzenia, ale też twarde argumenty, które przemawiają za obiema opcjami. Pomożemy Ci w dokonaniu wyboru i wymienimy po 5 atutów jednego, jak i drugiego rozwiązania.

5 powodów, dla których warto zamieszkać w domu jednorodzinnym

Własny dom jest marzeniem wielu, ale czy każdy rzeczywiście ma predyspozycje do tego, aby w nim zamieszkać? Jeśli tego nie wiesz, to sprawdź, czym powinieneś się kierować:

  1. Dom daje większą swobodę – nie chodzi jedynie o przestrzeń, ale też brak sąsiadów za ścianą. Nikt nie będzie stroił dziwnych min w związku z tym, że robimy remont czy pękła nam rura wodociągowa. Jak głosi przysłowie: Wolnoć Tomku w swoim domku!
  2. Plac zabaw we własnym ogródku – bezsprzecznie własny dom jest lepszą opcją dla rodzin z dziećmi, którym możemy urządzić bezpieczny azyl w ogrodzie i spędzać tam z nimi swój wolny czas.
  3. Wygoda – mieszkając w swoim domu możemy zapomnieć o wielu niedogodnościach charakterystycznych dla życia w mieszkaniu. Jeśli mamy garaż, to odpada nam skrobanie szyb i problemy z odpaleniem auta. Nie musimy się też martwić kradzieżą. Nie interesują nas humory sąsiadów, nie wspinamy się na czwarte piętro w bloku bez windy, nie zastanawiamy, gdzie zmieścić kolejną zimową kurtkę, bo mamy do dyspozycji garderobę. To ogromne atuty.
  4. Bliskość natury – nowe domy najczęściej powstają na wsiach, w bliskim sąsiedztwie miasta. Nie musimy więc rezygnować z jego dobrodziejstw, ale jednocześnie mamy las, łąkę i nieograniczone miejsca spacerowe dosłownie za płotem. Bliskość przyrody możemy też sobie zapewnić we własnym ogródku.
  5. Niższe koszty utrzymania – tak, to prawda! Mieszkanie we własnym domu może być tańsze niż w mieszkaniu w bloku. Odpada nam czynsz, opłaty stałe, ryczałty, zrzutki do kasy wspólnoty itd. Płacimy za to, co zużyjemy. Opłata za grunt i budynek zwykle stanowi niewielki procent tego, co normalnie trzeba zapłacić za mieszkanie. Oczywiście koszty ogrzewania czy prądu są wyższe, ale równoważy je brak czynszu.

Na tym jednak przyjemności się kończą. Dom bowiem wymaga pracy i to regularnej. O ogród trzeba dbać, musimy sami odśnieżyć sobie podjazd, nie mówiąc już o awariach, które zawsze usuwamy na własny koszt.

5 powodów, dla których warto zamieszkać w mieszkaniu

Jeśli nie jesteś gotowy na wyzwania,  jakie stawia przed właścicielem dom jednorodzinny, wybierz mieszkanie. Ono także ma swoje plusy:

  1. Mniej zmartwień – mieszkanie można po prostu zamknąć i wyjechać na wakacje. Nie musimy się tak bardzo martwić tym, czy ktoś go właśnie nie okrada, czy nie zalewa nas sąsiad, czy nie wyciekła gaz. Mamy bowiem do dyspozycji życzliwych (jeśli tacy są) sąsiadów, którzy poinformują nas o przykrej sytuacji.
  2. Mniejsza powierzchnia do sprzątania – fajnie jest mieć kilka sypialni i dwie łazienki, ale trzeba mieć świadomość, że sprzątanie takiej powierzchni wymaga poświęcenia masy czasu, który moglibyśmy przecież spędzić na odpoczynku.
  3. Tańsze ciepło – opłaty za ogrzewanie mieszkania zawsze będą dużo niższe niż w przypadku domu.
  4. Mniejsze konsekwencje awarii – jeśli dojdzie do awarii w bloku, to usunie ją na własny koszt administracja. W domu o wszystko martwisz się we własnym zakresie.
  5. Większa integracja społeczna – mieszkając w dużym bloku mamy większą szansę na zawarcie znajomości, które bardzo się w życiu przydają – zaprzyjaźnionej sąsiadce można przecież zostawić dziecko pod opieką, a sąsiada poprosić o pomoc przy wniesieniu mebli. W domach jednorodzinnych te relacje są dużo, dużo słabsze.

Co zatem wybrać? Decyzja jest trudna, ale jeśli podejdziesz do niej rozsądnie i weźmiesz pod uwagę nasze porady, to z pewnością nie narazisz się na życie w miejscu, które Cię męczy i powoduje frustrację. Wyjściem alternatywnym i złotym środkiem może być natomiast np. dom w szeregu. Łączy on plusy mieszkania i domu jednorodzinnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie