Do jakich prac w ogrodzie lepiej jest zatrudnić fachowców?

Remigisz Szulc
03.03.2022

Urządzenie przydomowego ogrodu jest bardzo czasochłonne i wymagające fizycznie. Mimo to wiele osób decyduje się przeprowadzić wszystkie prace we własnym zakresie, a później również samodzielnie pielęgnuje już założony ogród. Nie ma w tym oczywiście nic złego, natomiast faktem jest, że do niektórych zadań warto jednak zatrudnić fachowców. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Zaprojektowanie ogrodu

Zlecenie wykonania projektu przydomowego ogrodu profesjonalistom zawsze się opłaca. Choć taki projekt może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, to pozwoli zaoszczędzić na zakupie roślin, które i tak nie powinny rosnąć w konkretnym ogrodzie – na przykład z uwagi na niekorzystne skierowanie względem stron świata. Poza tym mając projekt o wiele łatwiej jest planować sobie poszczególne prace, unikając tym samym chaosu i zniechęcenia.

Prace ziemne

Są bardzo wymagające pod względem fizycznym, a prowadzone w pojedynkę czy w dwie osoby będą również niezwykle czasochłonne. Może się okazać, że chcąc założyć trawnik trzeba nawieźć kilka wywrotek dobrej ziemi, co posługując się jedną taczką zajmie wiele tygodni. Dlatego radzimy, aby zlecić prace ziemne profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w zakładaniu trawników i dysponuje odpowiednim sprzętem.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Oba zabiegi należy przeprowadzać minimum raz w roku, najczęściej na wiosnę. Nie są one może bardzo trudne i męczące, natomiast wymagają dysponowania specjalnym sprzętem ogrodowym, którego zakup jest bardzo kosztowny. Ponadto wertykulator/aerator trzeba jeszcze gdzieś przechowywać. Rozsądniej będzie zatem zlecić te prace profesjonalistom (koszt w przypadku standardowego trawnika nie powinien przekroczyć 100 złotych).

Przycinanie wysokich drzew

Tutaj w grę wchodzi nie tylko czas, ale przede wszystkim własne bezpieczeństwo. Przycinanie wysokich drzew z drabiny, bez wymaganych zabezpieczeń, to proszenie się o poważne kłopoty. Stąd o wiele mądrzej jest zlecać tego typu prace firmom alpinistycznym specjalizującym się w tzw. inwentaryzacji dendrologicznej.

Przesadzanie starych okazów

Wieloletnie drzewa i krzewy mogą wymagać przesadzenia z uwagi na chociażby zagrażanie fundamentom i ścianom budynku. Chcąc mieć szansę na to, że wypielęgnowany, efektowny okaz przyjmie się w nowym miejscu, warto zlecić jego przesadzenie profesjonalnej ekipie dysponującej odpowiednim sprzętem (są specjalne maszyny przeznaczone do przesadzania nawet kilkudziesięcioletnich drzew).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.