Dlaczego wygląd biura jest tak ważny i co mówi o firmie?

Piotr Kowalczyk
24.01.2017

W Sieci natknąć się można na wiele artykułów z dziedziny szeroko pojętego biznesu, w którym to aranżerzy wnętrz oraz sami przedsiębiorcy podkreślają, że wynajem lub nabycie biura na własność to jedynie pierwszy krok na drodze do sukcesu. W niniejszym artykule nie zamierzamy umniejszać niewątpliwemu szczęściu i poczuciu spełnienia, które towarzyszy znalezieniu oraz dostosowaniu do swoich potrzeb przestrzeni biurowej, jednakże pragniemy pokazać jak wiele powiedzieć może wygląd naszego biura o prężności rozwoju naszej firmy i jak wpłynąć może on na morale pracowników.

Z pewnością nie musimy nikomu tłumaczyć dlaczego w przestronnym, dobrze oświetlonym biurze pracuje się o wiele lepiej niż w niewielkim pomieszczeniu bez okien, w którym brak jakichkolwiek elementów dekoracyjnych które to sprawiłyby, że wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych stałoby się czymś więcej niż jedynie smutnym obowiązkiem.

Dlatego deweloperzy, którzy oferują biura do wynajęcia, starają się projektować je, tak by były one jasne, przestronne i estetyczne. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że pierwsze inwestycje jakich dokonamy po wprowadzeniu się do nowego lub zmodernizowanego biura będą zorientowane na nabycie umożliwiających efektywne świadczenie usług lub sprzedaż towarów elementów wyposażenia oraz na wydzielenie miejsc pracy dla pracowników. Kiedy jednakże uda nam się już wypełnić podstawowe założenia organizacyjne, postarajmy się spojrzeć na biuro jak na namiastkę własnego domu – spędzać w nim będziemy bowiem lwią część dnia, ważne więc abyśmy zarówno my jak i nasi podwładni czuli się w nim co najmniej dobrze.

Jedną z kwestii kluczowych jest wydzielenie w biurze przestrzeni rekreacyjnej, a więc takiej w której nasi pracownicy będą mogli odpocząć podczas przerwy lub tuż przed udaniem się do domu. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na odseparowanie obszaru pełniącego rolę pokoju socjalnego, współpracującym z nami osobom zapewnić możemy chociażby wygodną sofę, automat z napojami, czy w końcu półkę, na której znajdą się interesujące książki lub angażujące czasopisma. Sam wygląd biura również ma znaczenie – warto przeznaczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych na pomalowanie go w żywe, przyjemne kolory. Szczególnie zalecane są odcienie bieli i żółci, jako że sprawiają one wrażenie, iż przestrzeń biurowa jest większa i bardziej doświetlona niż ma to miejsce w rzeczywistości. ]

Podobny efekt osiągniemy wieszając w rogach biura lustra. Jeżeli praca naszych podwładnych nie wymaga maksymalnego skupienia, w biurze zamontować możemy także radio, z którego wydobywać się będą kojące i pozytywnie wpływające na produktywność dźwięki. Te, wydawałoby się, niewielkie zmiany nie tylko bezpośrednio przełożą się na satysfakcję z pracy ale i zauważalnie poprawią odbiór naszego miejsca pracy przez osoby z zewnątrz, a więc – interesantów i partnerów biznesowych. Odwiedzając naszą siedzibę zauważą oni na pewno, że dbamy o komfort wykonywania obowiązków zawodowych, a dodatkowo czynimy kroki mające na celu poprawę oraz utrzymanie na możliwie najkorzystniejszym poziomie atmosfery panującej w biurze. Mimo, iż początkowo wydawać nam się może, że wydatki na dekorację wnętrza to wyrzucanie pieniędzy w błoto, zwrócą się nam one w formie zadowolonych pracowników i chętniej odwiedzających siedzibę firmy klientów w mgnieniu oka!

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie