Dlaczego warto wyprowadzić instalację elektryczną na ogród?

Antoni Kwapisz
02.07.2021

Budując i wykańczając dom zwykle skupiamy się na samym budynku, który pochłania całą uwagę, czas i oczywiście pieniądze inwestorów. Łatwo jest więc zapomnieć o otoczeniu domu, w tym o wykonaniu instalacji, które będą nam bardzo przydatne już po wprowadzeniu się i założeniu ogrodu. Na pewno zalecamy wyprowadzenie instalacji elektrycznej, a przemawiające za tym argumenty znajdziesz w naszym poradniku.

Możliwość wykonania oświetlenia ogrodu

Podstawowym powodem, dla którego warto wyprowadzić instalację elektryczną na ogród jest docelowy montaż oświetlenia ogrodowego. Nie tylko poprawia ono estetykę terenu wokół domu po zmroku, ale również zwiększa poziom bezpieczeństwa i funkcjonalności ogrodu. Oświetlenie umożliwia np. komfortowe wynoszenie śmieci czy przynoszenie drewna do kominka. 

Zasilanie pompy do podlewania ogrodu

Nie tylko pompy, ale też całego systemu automatycznego podlewania ogrodu. Docelowo pewnie i tak zainwestujesz w to rozwiązanie, ponieważ zwalnia ono z konieczności ręcznego podlewania oraz oszczędza mnóstwo wody. Wybijając własną studnię trzeba jakoś zasilić pompę, a do tego jest oczywiście potrzebna instalacja elektryczna. Jej wykonanie na tym etapie będzie najmniej kłopotliwe i niespecjalnie kosztowne.

Komfortowe wykonywanie różnych prac w ogrodzie

Energia elektryczna jest wręcz niezbędna z punktu widzenia osób, które lubią pielęgnować ogród czy wykonywać różne prace z zakresu majsterkowania. W takich sytuacjach potrzebny jest dostęp do prądu zasilającego na przykład elektronarzędzia.

Dobrze więc będzie pomyśleć o wyprowadzeniu instalacji elektrycznej np. w miejsce, w którym za jakiś czas ma stanąć domek ogrodowy, drewutnia czy altanka. W ten sposób zyskamy łatwy dostęp do prądu bez konieczności stosowania przedłużaczy.

Automatyka bramowa

Nawet jeśli na tym etapie nie planujesz zamontowania automatu do bramy wjazdowej czy furtki, to nie możesz mieć pewności, że za jakiś czas nie stanie się to dla Ciebie priorytetem. Automatyka wymaga oczywiście zasilania, stąd warto już teraz zadbać o wyprowadzenie instalacji elektrycznej w stronę ogrodzenia posesji (koniecznie w ochronnym peszlu). Dzięki temu zyskasz swobodę w decydowaniu o zainwestowaniu w automatykę bramową, która bez wątpienia bardzo ułatwia życie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.